Strony

czwartek, 13 grudnia 2018

Wydawaj mniej niż zarabiasz

Będziesz bogaty pod warunkiem, że będziesz wydawał mniej niż zarabiasz.
Jest to uniwersalna zasada ludzi bogatych i klucz do wolności finansowej. Jeżeli będziesz puszczał od razu to co zarobisz, zawsze będziesz niewolnikiem pieniądza i będziesz pracował dla pieniędzy, a pracę będziesz traktował jak przymus.


Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podobnie jest z wydawaniem pieniędzy. Im więcej zaczynasz ich wydawać, tym trudniej Ci przestać. Zaciera się różnica między potrzebą a zachcianką. Wszystko staje się wtedy potrzebą, ale jest to potrzeba chwili. Stajesz się zakupoholikiem, czyli osobą uzależnioną od kupowania. To co wpłynęło do Ciebie, szybko wypływa. Jesteś przekaźnikiem pieniędzy. Forsa jest tak gorąca, że pali Tobie ręce i nie możesz jej w nich utrzymać.

Nie ma takiego majątku, którego nie sposób roztrwonić. Nawet jeśli teraz stałbyś się najbogatszy na świecie, byłbyś w stanie wszystko przepuścić.

Nie ma znaczenia, w którym miejscu w tej chwili jesteś i ile masz lat.
_Jesteś studentem i masz niewielki budżet w wysokości 1000 zł miesięcznie. Ale może wciąż mieszkasz u rodziców i nie masz do opłacania rachunków. Spokojnie możesz zatrzymać w swojej kieszeni część swojego budżetu. Uczniowie i studenci mają zazwyczaj sporo czasu wolnego. Wykorzystaj go dobrze.
_Zarabiasz najniższą krajową i mówisz, że nie masz z czego odłożyć. Zamiast siedzieć z założonymi rękami, znajdź dodatkowe źródła dochodu i oszczędzaj wszystko to, co dodatkowo zarobiłeś.
_Zmieniłeś pracę i Twoje przychody skoczyły z 3 tys. do 6 tys. To super, ale nie puszczaj wszystkiego i nie szukaj wydatków dla wyższej wypłaty. Jeszcze przed chwilą potrafiłeś żyć za 3 tys. i było całkiem dobrze. W nagrodę, że znalazłeś lepiej płatne zajęcie i podwoiłeś zarobki, zwiększ swoje wydatki o kilkaset złotych, a ponad 2 tys./mies. gromadź i inwestuj.
_Masz niestabilne źródło dochodu i jednego miesiąca potrafisz zarobić 10 tys., a w następnym ledwo 2 tys. Dostosuj wydatki do poziomu swojej najniższej pensji, a pozostałość oszczędzaj. Przestaniesz się zamartwiać, że w przyszłym miesiącu nie będziesz miał z czego żyć i szybko zgromadzisz spory kapitał.

W ciągu całej aktywności zawodowej przez Twoje ręce przejdą miliony.
Jeśli Twoja średnia pensja przez 40 lat pracy wyniesie ponad 4 tys., to w rok zarobisz 50 tys., a przez 40 lat, 2 miliony (4 tys. złotych to w 2018 roku średnia krajowa).
Nawet jeśli będziesz otrzymywał wypłatę w okolicach najniższej krajowej, czyli 2 tys., to zarobisz przez całe swoje życie milion złotych.
Po pierwsze, dąż do znacznie wyższych przychodów niż te z powyższych przykładów.
Po drugie, ważniejsze ile z tego wszystkiego zatrzymasz; mniej ważne jest ile zarobisz.

Z czasem Twoje przychody będą prawdopodobnie tylko rosły. Dostaniesz premię, podwyżkę, awansujesz albo zmienisz pracę, w której otrzymasz wyższe wynagrodzenie. Do tego zdobądź dodatkowe zajęcia, które też przyniosą Tobie dochód. Czasem może trafi się inny zastrzyk gotówki w postaci spadku, czy darowizny. Nie oznacza to jednak, że proporcjonalnie do większych dochodów, Twoje wydatki powinny w takiej samej proporcji wzrastać. Dostałeś ekstra kasę - nie szukaj gdzie by tu ją od razu wydać. OK, to normalne, że chcesz lepszego standardu. Dlatego rozwiązaniem będzie przeznaczenie ułamka kwoty podwyżki na polepszenie jakości życia, a część na powiększenie majątku.

Swojej świetności zawodowej w rzeczywistości będziesz miał prawdopodobnie tylko około 20 lat. Między 25. a 45 rokiem życia będziesz w stanie zrobić najwięcej. Jeśli prześpisz ten czas będzie Tobie coraz trudniej wyjść z letargu i zamiast żyć pełnią życia zaczniesz: narzekać, bezproduktywnie spędzać czas, roznosić plotki i stać w kolejkach do lekarza.

Możesz zarobić miliony, wszystko puścić i nie mieć nic.
Podstawą wzbogacania się jest dobre i dostatnie życie, ale zawsze poniżej swoich możliwości finansowych.

Co mi da, że całe życie będę oszczędzał i inwestował?
• Ty i Twoja rodzina będziecie żyć w dostatku przez całe życie;
• większy komfort i spokój;
• jeśli stale będziesz powiększał swój portfel w aktywa, szybko zostaniesz rentierem;
• nie będziesz gonił za pieniądzem i nie staniesz się jego niewolnikiem;
• będziesz mógł cieszyć się życiem na każdym jego etapie - zdobywanie majątku może być bardziej satysfakcjonujące niż posiadanie;
• świadomość, że osiągnąłeś wiele napawa większym optymizmem;
• w przyszłości będziesz w stanie pomagać innym.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz