Strony

czwartek, 19 marca 2020

Chleb powszedni, cz. II

Kiedy brakuje chleba na półkach w sklepie, bo piekarnie wstrzymały lub ograniczyły swoją produkcję, jest to dobry moment, aby wprowadzić na stałe nawyk pieczenia chleba domowego.

Na blogu można znaleźć przepis na chleb bezglutenowy - tutaj, a teraz przedstawię Wam bardziej tradycyjny sposób pieczenia chleba.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić, dlaczego powinniśmy unikać pieczywa ze sklepu. Zdecydowana większość pieczywa przemysłowego jest wypiekana na drożdżach. Stare metody wypieku zostały zmienione, oszczędzając czas i pieniądze. Przez tysiące lat człowiek naśladował proces fermentacji, jakiemu zboże poddawane jest w krowim żołądku. Niegdyś ciasto rosło nawet do 20 godzin. Pomagało to wstępnie strawić ziarna i rozbić niektóre z najbardziej uporczywych przeciwciał lub alkaloidów, uwalniając substancje odżywcze, które inaczej byłyby bezużyteczne. Także początkowe etapy pieczenia pobudzały proces fermentacji, który pozbywał się reszty trucizn.

Dzisiejsze metody wypieku oszczędzające czas, stosują mieszaninę substancji chemicznych, które zmniejszają potrzebę długiej fermentacji, ale nie rozkładają toksycznych składników ziarna. Zastosowanie drożdży całkowicie hamuje ich zniszczenie. Powoduje to, że chleb, choć pyszny, jest trudny do strawienia i wywołuje wzdęcia, co w konsekwencji utrzymuje stałe podrażnienie i może doprowadzić do rozwinięcia się zespołu jelita drażliwego, biegunki, choroby Crohna lub raka jelita grubego.


Aby upiec chleb najpierw potrzebujemy wyhodować zakwas.
ZAKWAS:
możesz go zrobić samodzielnie. Wystarczy wziąć niewielką ilość mąki pszennej i wymieszać ją w słoiku z przegotowaną, wystygniętą wodą, przykryć tę mieszankę gazą i pozostawić ją w miejscu cieplejszym niż temperatura pokojowa. Po 3-6 dniach mieszanka powinna pachnieć jak chleb lub piwo. Wtedy jest już gotowa do wykorzystania, do wypieku własnego chleba.


CHLEB NA ZAKWASIE:
Składniki (na 3 chleby):
• 2 kg mąki pszennej (lub 1,5 kg mąki pszennej i 0,5 kg mąki żytniej)
• 2 litry wody przegotowanej (wystudzonej)
• zakwas
• 3 łyżki soli nierafinowanej

Wszystko wymieszaj drewnianą łyżką;
Dodaj zakwas i znowu dokładnie wymieszaj.
UWAGA: odbierz do słoika 4 łyżki ciasta na następny zakwas (który może stać w lodówce do 2 tygodni).
Ciasto wyłóż do wysmarowanych tłuszczem form i odstaw na około 10 godzin w temperaturze pokojowej (co najmniej 20 stopni).
Przykryj bawełnianym, czystym ręcznikiem.
W tym czasie nastąpi proces fermentacji i ciasto wyrośnie.
Potem włóż formy do piekarnika i piecz w temperaturze 200 stopni przez 60 minut (w drugiej fazie pieczenia możesz zmniejszyć temperaturę do 180 stopni).
Ciepły chleb wyjmij z blaszek do wystygnięcia.


Powiązane posty:
Chleb powszedni

Rozpowszechniaj dobro.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz