czwartek, 12 marca 2020

Telewizja kłamie

Przeciętny Polak ogląda telewizję prawie 30 godzin tygodniowo! Pochłania to niemal 20% doby. Licząc, że sen zajmuje nam ponad 30%, a praca razem z dojazdami prawie 40%, to pozostaje nam bardzo niewiele czasu dla najbliższych, relaks i to wszystko co jest znacznie ważniejsze niż wielogodzinne patrzenie w szklany ekran.

Patrzysz się jak szpak w telewizor

Oglądanie telewizji ma negatywne skutki zdrowotne. Mam tu na myśli m. in. otyłość i wiążące się z nią choroby, zaburzenia snu, a nawet autyzm, zwłaszcza u dzieci poniżej 3. roku życia.
Problem siedzącego trybu życia potęgujemy siedzeniem przed telewizorem.
Należy dodać jeszcze "pranie mózgu", które robi nam telewizja.

Telewizja przyczynia się do ogromnego spadku czytelnictwa, aktywności fizycznej oraz rosnących rachunków - za prąd, abonament radiowo-telewizyjny, abonament za kablówkę bądź telewizję cyfrową. Co więcej, płacenie za kablówkę lub platformę cyfrową nie zwalnia z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Spróbujmy zatem to podsumować:
- abonament radiowo-telewizyjny, roczna opłata - ponad 200 zł,
- najtańsza platforma cyfrowa, w skali roku - 240 zł,
- prąd - co najmniej 50-100 zł.
W sumie minimum 500 zł rocznie, a jeszcze trzeba doliczyć koszt samego telewizora (odbiornika telewizyjnego).

Telewizor, to urządzenie do generowania biedy.

Wpływ telewizji na życie ludzi jest ogromny. Telemaniacy zamartwiają się nieszczęściami podawanymi w mediach: tragediami, katastrofami, wypadkami, dramatami, wydarzeniami politycznymi. Ponad 90% doniesień z serwisów informacyjnych ma podłoże negatywne.

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś stwierdzenie "telewizja kłamie". Może warto w końcu przestać siać dookoła ferment i przejmować się kolejnymi doniesieniami o jakimś wirusie. Panika nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wirusem, którego dostrzegam, który opanował wiele istnień ludzkich jest telewizja.
Ponadto telewizja pokazuje nam: co robić, co kupować, jak żyć. Manipuluje i steruje. Telewizja kreuje sportowców, celebrytów, a nawet prezydentów.

Jest to maszyna do manipulowania ludźmi.


Podsumowując, telewizja:
• marnuje Twój czas i Twoje życie,
• pogarsza zdrowie,
• wyjmuje pieniądze z Twojej kieszeni,
• przysparza zmartwień,
• tworzy nierealistyczne oczekiwania,
• zaburza system wartości,
• izoluje Cię od najbliższych,
• pogarsza Twoją samodyscyplinę.


Przez kilka lat mojego życia nie miałem telewizora w domu. Były to czasy studiów i pierwsze lata po przeprowadzce na swoje.
Przyznaję się, aktualnie jest u mnie w domu telewizor. Wykorzystywany jest do oglądania kreskówek z dziećmi, np. oglądamy z synem bajeczkę i w tym samym czasie drapię mu plecy. Albo raz na jakiś czas zrobimy z Żonusią wieczorny seans filmowy lub obejrzymy mecz 😊.
W sumie, moja średnia dzienna oglądania telewizji to jakieś 30-45 min.
Nie oglądam serwisów informacyjnych, seriali, czy programów "rozrywkowych". Nie mamy w domu żadnych pakietów telewizyjnych.
Ponadto nie trzymamy też telewizora w trybie czuwania (stand-by). Zawsze wyłączamy go całkowicie.
Myślę, że jest to zdroworozsądkowe korzystanie z tego urządzenia. Na pewno bliżej mi do całkowitego pozbycia się telewizora z domu niż do bycia telemaniakiem.

Zanim znowu powiesz, że nie masz na coś czasu albo że "się nie da", to pomyśl o wszystkich złodziejach czasu, które codziennie uruchamiasz. Oblicz ile czasu spędzasz przed telewizorem, ile czasu scrollujesz Facebook, buszujesz bezmyślnie po Internecie albo czytasz kolejną szmirę lub fikcję literacką.

Wyłącz telewizor i miej większy kontakt z rzeczywistością.

Jeśli znacząco ograniczysz oglądanie telewizji, to będziesz miał więcej czasu dla siebie i dla Twoich bliskich. Będziesz miał czas na czytanie, pisanie, na zabawę z dziećmi, na pasje, hobby, na Twój rozwój; na prawdziwe życie, a nie sztuczne ze szklanego ekranu.
Aby zacząć żyć własnym życiem, zamiast patrzeć, jak żyją inni, pomyśl o wpływie telewizji na Twoje życie.
Bo życie powinno być przeżywane, a nie obserwowane.


Powiązane posty:
Facebook i inne
Jesteś sterowany

Rozpowszechniaj dobro.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz