czwartek, 3 września 2020

Antykruchość

"Wolałbym być głupi i antykruchy niż wyjątkowo mądry i kruchy".
"Wszystko, czemu zdarzenia losowe (lub pewne wstrząsy) przynoszą więcej korzyści niż strat, jest antykruche; odwrotna zależność świadczy o kruchości.


Największym producentem kruchości w społeczeństwie jest system.

Czarne Łabędzie to nieprzewidywalne i nieregularne zdarzenia o ogromnej skali i potężnych konsekwencjach, nieoczekiwane dla danego obserwatora, jeśli nie tylko go zaskoczą, ale też mu zaszkodzą. Historię tworzą przede wszystkim zdarzenia o randze Czarnych Łabędzi, podczas gdy my skupiamy się na jak najdokładniejszym zrozumieniu tego, co zwyczajne, dlatego nasze modele, teorie i interpretacje nie mogą ich wychwycić ani zmierzyć możliwości wystąpienia tego rodzaju wstrząsów.

Kompromis oznacza przyzwolenie. Jedyna nowożytna maksyma, jaką się kieruję, jest autorstwa George'a Santayany: "Człowiek jest moralnie wolny, kiedy [...] ocenia świat i ocenia innych ludzi z bezkompromisową szczerością".

W kategorii kruchości, błędy są rzadkie i poważne, ale kiedy już wystąpią, są nieodwracalne; po stronie antykruchości błędy są drobne i błahe, odwracalne i łatwe do naprawienia. Ponadto niosą masę informacji. Zatem system oparty na kombinowaniu metodą prób i błędów cechowałaby antykruchość.
Obiekt z prawej strony jest bardziej antykruchy niż ten z lewej strony (kruchość lewaków) 😊

Głównym źródłem kruchości systemów społecznych i ekonomicznych są deficyty budżetowe.

Hm, kwarantanna z powodu nieistniejącej choroby - taki proceder porwań medycznych stosowany był w ZSRR.

Brak wahań i stabilizacja nie sprzyja gospodarce. Długie okresy koniunktury bez jakichkolwiek komplikacji osłabiają firmy, a ukryte słabości cicho gromadzą się tuż pod powierzchnią. Dlatego opróżnianie kryzysów to nie najlepszy pomysł. Podobnie, brak wahań na rynku sprawia, że ukryte ryzyko może się bezkarnie akumulować. Im dłuższy okres bez załamania rynkowego, tym większe będą szkody, kiedy wreszcie nastąpi.

Usuwanie losowości z antykruchego systemu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zwiększenie losowości stanowi paliwo dla antykruchego systemu.

Mądre podejmowanie decyzji jest dużo ważniejsze niż wiedza, w wymiarze praktycznym i filozoficznym. To podstawa życia, klucz do wytrzymałości i antykruchości.

Ideałem współczesnego mędrca stoickiego jest człowiek, który przekształca strach w rozwagę, ból w informację, błędy w nowy początek, a pragnienie w działanie.

Niemal niczego nie da się zrobić pośpiesznie i bezpiecznie zarazem.

Antykruchość równa się więcej do zyskania niż do stracenia, to większy potencjał wzrostu niż spadku, to asymetria. Antykruchość lubi zmienność.

Twój dorobek i poglądy staną się antykruche nie wtedy, gdy 100 procent ludzi je zaakceptuje lub będzie do nich przychylnie nastawionych, tylko wtedy, gdy dużej części społeczeństwa nie spodobasz się (nawet bardzo) i Twój przekaz, ale będziesz miał nielicznych, choć niezwykle lojalnych i entuzjastycznych zwolenników.

Aby wprawiać świat w ruch trzeba być dość szalonym, by myśleć samodzielnie oraz mieć wyobraźnię i odwagę.

Wiedza albo to, co nazywamy wiedzą, utrudnia badania w złożonych dziedzinach. Inaczej mówiąc, analiza budowy chemicznej składników nie zwiększy Twoich zdolności kulinarnych ani wrażliwości Twojego podniebienia - skutek może być wręcz przeciwny.
Można stworzyć listę leków, które pojawiły się niczym Czarne Łabędzie dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu, i porównać ją z listą medykamentów, które opracowano według konkretnego planu.
Im więcej leków na rynku, tym więcej możliwych interakcji. A dziś jest dostępnych kilkadziesiąt tysięcy leków. Tymczasem z badań wynika, że interakcje leków obecnych już na rynku są prawdopodobnie 4 razy silniejsze, niż zakładamy, zatem należy ograniczać pulę medykamentów, niż ją rozszerzać.

Różnica między ludźmi a zwierzętami polega na umiejętności współpracy i angażowania się w różne przedsięwzięcia.

Co stanowi największą barierę w rozwoju dziecka? Nadopiekuńcza matka (E. O. Wilson - biolog).


Nie uczymy się dla życia, ale dla szkoły (Seneka).
Szkoła to pułapka, która ma pozbawić ludzi samodzielnego myślenia i erudycji.

Najważniejsze jest nie samo zdarzenie, tylko jego konsekwencje, czyli to, co Cię w jego wyniku spotyka.

Mistrzowie zwykle wygrywają dlatego, że potrafią ustrzec się porażki; ludzie zdobywają majątek, bo potrafią uchronić się przed bankructwem.

Skup się na tym żeby wytrząsnąć kamienie z własnych butów. Mniej znaczy więcej.

Ileż spraw powinno się ignorować żeby działać - Paul Valery

Jeśli ktoś ma na koncie 300 artykułów naukowych i 22 doktoraty honoris causa, za którymi nie stoi jednak żadna fascynująca idea lub pomysł, to unikaj kogoś takiego jak ognia.

"Szkodliwe efekty palenia (tytoniu) w zasadzie równoważą wszystkie pozytywne skutki metod leczenia (...). Zlikwidowanie palenia przyniosłoby więcej korzyści niż stworzenie leku na wszystkie możliwe odmiany raka" (Druin Burch)

Nie jestem na świecie po to żeby żyć wiecznie jako chore zwierzę. Antykruchość systemu wynika ze śmiertelności jego części składowych. Jesteśmy tu po to żeby umrzeć dla dobra ogółu, spłodzić potomstwo oraz je wychować i utrzymywać albo ewentualnie pisać książki - do nieśmiertelności powinny dążyć moje informacje, moje geny, czyli antykruchy element we mnie, a nie ja sam.

Skutki jatrogenii mogą być zarówno opóźnione, jak i widoczne. Często trudno jest dostrzec związki przyczynowo-skutkowe i w pełni zrozumieć, co się dzieje. Często odrzucamy proste rozwiązania, ponieważ wolimy neomaniakalne komplikacje od archaicznej prostoty.

Obelgi ze strony półludzi, czyli małych ludzi, którzy nie ryzykują, przypominają ujadanie psów. A przecież pies nie może mnie obrazić 😊.

Jeśli widzicie oszustwo i nie nazywacie go oszustwem, jesteście oszustami.

Psycholog Gerd Gigerenzer proponuje prostą heurystykę. Nigdy nie pytajcie lekarza, co wy macie zrobić. Zapytajcie go, co on by zrobił na Twoim miejscu. Będziesz zdumiony różnicą.

Branża tytoniowa, czy branża farmaceutyczna zajmuje się zabijaniem ludzi dla zysku. Zakaz palenia papierosów uczyniłby medycynę niemal bezużyteczną.Rozpowszechniaj dobro. Nie bądź obojętny.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz