czwartek, 20 sierpnia 2020

Soja

Soja jest uznawana za "dobre" źródło białka i jest traktowana jako substytut mięsa. Niegdyś została nawet okrzyknięta jako cudowne pożywienie, które ma ochronić ludzkość przed klęską głodu. Pomimo dość bogatego składu odżywczego, produkty sojowe są bezużyteczne dla ciała. Mało tego, fakt, że są uprawiane na farmach, gdzie używa się najsilniejszych pestycydów, potwierdza, że są niebezpieczne dla zdrowia. Jedzenie soi, napoju (mleka) sojowego i zwykłego tofu zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.


Świadomy konsument wie, że soi i produktów zawierających soję powinno się unikać. Dlaczego?
• Najczęściej jest modyfikowana genetycznie, a do jej uprawy używa się pestycydów i herbicydów (glifosat) - toksycznych środków ochrony roślin. Może większość z nas nie spożywa soi w dużych ilościach, natomiast jest ona masowym produktem rolnym używanym powszechnie jako składnik pasz w hodowli zwierząt rzeźnych. Glifosat trafia więc na stoły także z mięsem zwierząt karmionych paszami sojowymi.
• Osłabia układ odpornościowy.
• Powoduje niebezpieczne dla życia alergie pokarmowe.
• Zaburza gospodarkę hormonów płciowych, poprzez izoflawony, które przekształcają się w fitoestrogeny, mające wpływ na płodność.
• Zwiększa ryzyko zachorowalności m. in. na raka piersi, czy trzustki.
• Zwiększa ryzyko zniszczenia mózgu oraz patologii wśród niemowląt.
• Ma niekorzystny wpływ na rozwój płciowy chłopców. W okresie prenatalnym chłopcom wykształcają się mniejsze jądra i powiększa się gruczoł krokowy, czyli prostata.
• Spożycie soi powoduje też spadek liczby plemników w spermie.
• Spożywana przez dzieci ma wpływ na procesy dojrzewania; u dziewczyn przyspiesza ten proces, a u chłopców go opóźnia; chłopcy mogą mieć problemy z wykształceniem cech męskich; dzieci mogą mieć anomalie organów płciowych.
• Może zaburzać funkcjonowanie tarczycy i prowadzić do jej niedoczynności.
• Przyspiesza utratę tkanki mózgowej, zwłaszcza u osób starszych.
• Soja powoduje zlepianie się erytrocytów, co uniemożliwia im łączenie się z tlenem i rozwój.
• Zawiera aluminium, które ma toksyczny wpływ na układ nerwowy i nerki oraz może być powiązane z występowaniem demencji i chorobą Alzheimera.
• Zawiera kwasy fitynowe, które ograniczają wchłanianie witamin i minerałów, powodując tym samym ich niedobór w organizmie.
• Żywność zawierająca w składzie soję powoduje zwiększenie zapotrzebowania na witaminę D.

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym na bazie soi mają olbrzymią ilość cząsteczek estrogenowych we krwi, porównywalną z ilością, którą osiąga się po zażyciu 5 tabletek antykoncepcyjnych dziennie. Dlatego też przedwczesne dojrzewanie dziewcząt zostało powiązane z mlekiem na bazie soi, tak samo jak niedorozwój dzieci płci męskiej.

Producenci żywności używają soi do różnego rodzaju produktów, co doprowadza do masowej zachorowalności. Dlatego czytaj etykiety i unikaj produktów zawierających soję.

Jedynie sfermentowane produkty sojowe w postaci miso, tempeh i natto mogą dostarczyć składników z soi, które są przyswajalne i do wykorzystania przez nasze ciało. Aby produkty sojowe były zdrowe i odżywcze muszą zostać dokładnie sfermentowane. Zazwyczaj soja musi fermentować przez co najmniej 2 lata, a najlepiej dłużej, zanim stanie się użyteczna dla ludzkiego ciała. Sfermentowane produkty sojowe nie są powszechnie znane w Polsce i z pewnością ciężko je zdobyć.

Tofu to niefermentowany produkt sojowy, dlatego można do niego odnieść wszystkie powyższe zastrzeżenia dotyczące soi. Fatalnym wyborem jest także olej sojowy. Ponadto mleko (napój) sojowe, oprócz wspomnianych szkodliwych substancji, często zawiera również cukier i sól rafinowaną, emulgatory i inne niepożądane dodatki.

Pomimo udowodnionego naukowo faktu, że niefermentowane produkty sojowe są rakotwórcze i uszkadzają DNA i chromosomy, bogaty przemysł sojowy sprawił, iż mianowano ten bezużyteczny produkt jednym z najbardziej "odżywczych" produktów.
W pisemnym oświadczeniu, przedstawiciel firmy Protein Technologies niegdyś powiedział: "mamy zespoły prawników, którzy zniszczą decydentów, możemy kupić naukowców, aby dostarczali dowodów naukowych, jesteśmy właścicielami stacji telewizyjnych i gazet, możemy zamieniać programy szkół medycznych, jak również mamy wpływ na rządy..." (hm, przykra analogia do obecnej fałszywej pandemii 🤔). Dlatego nie ma podstaw, aby spodziewać się, że potężny przemysł sojowy niebawem zniknie. Ale tu przynajmniej możemy dokonywać świadomych wyborów unikając soi i produktów zawierających soję.


Rozpowszechniaj dobro. Nie bądź obojętny.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz