czwartek, 28 listopada 2019

Esencjalista

Spośród tysięcy rozpraszaczy dookoła nas, w dzisiejszych czasach coraz trudniej o skupianie się na rzeczach najważniejszych. Warto uczyć się tej sztuki.

"Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne" - Lin YutangOdpowiedz sobie: czy najwięcej swojego czasu i zasobów poświęcasz na najważniejszym w tej chwili zadaniu?"
Uprzyjemnisz sobie życie i zyskasz przestrzeń. Będziesz mógł koncentrować się na jednym najważniejszym przedsięwzięciu i starannie planować pracę. Decyzja o tym, by skupiać się tylko na najistotniejszych zadaniach i wyeliminować wszystko inne, przyczyni się do przywrócenia wysokiej jakości Twojej pracy. Zamiast robić milimetrowe postępy w milionach kierunków, zacznij z ogromną energią zmierzać do osiągnięcia naprawdę ważnych wyników. Dopiero kiedy pozwolisz sobie na to, aby nie robić wszystkiego i nie godzić się na wszystko, będziesz mógł osiągnąć wybitne wyniki w sprawach naprawdę ważnych.

Niemal wszystko co nas otacza jest szumem.


"Mniej, ale lepiej". W esencjalizmie nie chodzi o to, jak zrobić więcej, tylko jak robić właściwe rzeczy. Nie oznacza to także, że mamy robić mniej tylko po to, żeby mieć mniej pracy. Liczy się jak najmądrzejsze inwestowanie czasu i energii w celu osiągnięcia jak najbardziej wartościowych wyników poprzez robienie tylko tego, co istotne.


Esencjalizm to zdyscyplinowane, systematyczne podejście do poszukiwania punktu najwyższej użyteczności oraz wykonywania najważniejszych zadań niemal bez wysiłku.


Jeżeli sam nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za Ciebie.


Zdolności wyboru nie można nikomu zabrać ani też nie można jej dobrowolnie oddać. Dlatego pierwszą i najważniejszą umiejętnością, którą potrzebujesz opanować na drodze do esencjalizmu, jest rozwinięcie zdolności do dokonywania wyborów w każdym aspekcie życia.


Niektóre rodzaje wysiłku opłacają się bardziej niż inne. Ciężka praca jest ważna. Niemniej większa ilość wysiłku niekoniecznie musi dawać lepsze wyniki. "Mniej, ale lepiej".
20% wysiłku przynosi 80% rezultatów - zastosowanie zasady Pareto.


Odróżnij wiele trywialnych rzeczy od kilku naprawdę ważnych - eksploracja.

Esecjaliści w rzeczywistości rozważają więcej opcji niż nieesecjaliści. Ci drudzy ekscytują się dosłownie wszystkim i reagują na wszystko. Są bardzo zajęci realizowaniem wszystkich pomysłów, ale w rzeczywistości rozważają mniej opcji. Droga esencjonalisty polega natomiast na badaniu i ocenianiu szerokiego zestawu możliwości przed wybraniem którejkolwiek z nich, aby później mieć pewność, że wybrali właściwie.

Esencjalista spędza jak najwięcej czasu na badaniu różnych możliwości, słuchaniu, dyskutowaniu, zadawaniu pytań i myśleniu.

Baw się - zabawa jest nieodzownym elementem kształtowania najważniejszych zdolności poznawczych, a nawet może przedłużać życie. Poprzez zabawę wyrażamy swoje człowieczeństwo i indywidualność. Otwiera umysł, umożliwiając eksplorowanie świata i generowanie nowych pomysłów. W czasie wypełnionym zabawą często czujemy, że żyjemy pełnią życia i że z zabawą wiążą się nasze najpiękniejsze wspomnienia.

Najcenniejszym zasobem jesteśmy my sami. Jeżeli za mało inwestujemy w siebie - we własny umysł, ciało i ducha - niszczymy najważniejsze narzędzia potrzebne nam do wartościowej pracy.

Pozbądź się tego co nieistotne żeby osiągnąć więcej w sprawach mających naprawdę duże znaczenie.
Dlaczego tak trudno pozbyć się nam rzeczy nieważnych? Bo mamy skłonność przypisywania tym rzeczom i sprawom większej niż faktyczną wartość.
W pozbyciu się rzeczy i spraw nieważnych pomoże pytanie: jak bardzo zabiegałbyś o tę możliwość, gdybyś jej nie miał albo gdyby sama się nie nadarzyła?
Zawsze gdy nie potrafisz zmusić się do odrzucenia czegoś nieważnego, w rzeczywistości biernie się na to godzisz.

Aby osiągnąć tę umiejętność, musisz znać swój cel. Gdy nie mamy wyraźnego poczucia celu, aspiracji i wartości - wymyślamy własne gierki społeczne. Tracimy czas i energię próbując wyglądać lepiej niż inni. Nadmiernie cenimy nieistotne rzeczy, takie jak ładniejszy dom czy samochód, a nawet tak ulotne drobiazgi, jak własny wygląd na zdjęciach publikowanych na Facebooku. W rezultacie zaniedbujemy to co naprawdę ważne, jak spędzanie więcej czasu z bliskimi, zdrowie i własny rozwój osobisty.
Tylko prawdziwa klarowność celu pozwala ludziom w pełni się zmobilizować i zbliżyć się do doskonałości.

Naucz się mówić "nie".
"Najważniejszą rzeczą jest dbanie o to, by najważniejsza rzecz była najważniejszą rzeczą" - Stephen R. Covey
Naucz się odcinać od ludzi i rzeczy niemających znaczenia w Twoim życiu, abyś mógł inwestować posiadaną energię w to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.
Problemy biorą się ze zbyt szybkim mówieniem "tak" i zbytniego ociągania się z mówieniem "nie".

Ludzie niechętnie dopuszczają do siebie myśl o możliwości utraty kosztów utopionych. Dlatego często nawet jeśli popełnisz kosztowny błąd nadal w nim tkwisz, bo poświęciłeś na coś czas, energię i pieniądze, a chcesz żeby to coś zaowocowało. Niestety, efekt kosztów utopionych może być pułapką. Skłonność do kontynuowania czegoś tylko z przyzwyczajenia i dlatego, że zawsze to robiliśmy może po prostu się nie opłacać.

Nie mów nic bez namysłu.

Powinieneś być jak dobry montażysta filmowy - bezlitośnie wycinać wszystko co trywialne, nieistotne i nieadekwatne.
Wycinanie akapitów, stron albo całych rozdziałów, na których stworzenie trzeba było tygodni, miesięcy albo nawet lat, może być bolesnym doświadczeniem.
Decydować znaczy ciąć.

Myśli przekazuj wyraźnie i zwięźle.
Potrzebujemy wyeliminować liczne bezsensowne czynności i zastąpić je jedną bardzo istotną.

Wyznaczanie granic może dużo kosztować, ale za brak sprzeciwu możemy jednak zapłacić jeszcze wyższą cenę w postaci utraty możliwości wyboru tego, co w życiu naprawdę ważne. Dla esencjalisty granice są źródłem siły.

Esencjalista tworzy bufor na nieprzewidziane zdarzenia i przygotowuje się starannie z dużym wyprzedzeniem.

Unikaj "błędu planowania" i dodawaj 50% do szacowanego czasu realizacji. Zaoszczędzisz sobie nerwów i przestaniesz się spóźniać.

Zamiast skupiać się na zwiększaniu wysiłku i zasobów, esencjalista najpierw usuwa ograniczenia i przeszkody.
Przesuń "najwolniejszego piechura" na czoło grupy. Wtedy zespół, którym kierujesz nie będzie się rozjeżdżał, a Ci z przodu nie będą co chwilę się zatrzymywać, aby czekać na najwolniejszych z tyłu. Następnie znajdź sposób, aby przyspieszyć "najwolniejszego piechura" wysuniętego na czoło (np. zdejmij z niego część obciążeń). Teraz cała grupa zacznie iść razem i szybciej.

Jeśli masz coś ważnego do zrealizowania za kilka tygodni, czy miesięcy i wiesz o tym już teraz, to zadaj sobie pytanie: "jakie minimalne środki muszę teraz zaangażować, żeby odpowiednio się przygotować?". Nawet pierwsze kilka minut poświęconych na przygotowanie może mieć bardzo dużą wartość. Rozpoczęcie od spisania pomysłów i praca nad nimi przez kolejne dni, ułatwi realizację zamierzeń. Dodatkowo możesz też nagradzać swoje postępy.

Rutyna (oczywiście chodzi o tę pozytywną) jest jednym z najpotężniejszych narzędzi do pokonywania przeszkód. Bez niej pokusa zajmowania się nieważnymi rzeczami bywa nie do pokonania. Rutyna ułatwia robienie trudnych rzeczy. 40% naszych wyborów ma charakter głęboko nieświadomy. Kryje się w tym zarówno szansa jak i zagrożenie. Szansą jest możliwość rozwijania nowych umiejętności, które z czasem stają się instynktowne. Zagrożeniem natomiast, ryzyko pojawienia się rutynowych zachowań obniżających produktywność (np. scrollowanie kilka razy dziennie mediów społecznościowych, podjadanie niezdrowych przekąsek, marnowanie czasu, czy zamartwianie się).
Jak możemy się oprzeć magnetyzmowi tych niepotrzebnych nawyków? Charles Duhigg autor książki Siła nawyku powiedział: "wiemy jak działają nawyki i jak można je zmienić, a naukowcy wyjaśnili, że każdy nawyk składa się z bodźca, rutyny i nagrody. Bodziec jest impulsem, który sprowadza mózg w stan automatycznego działania i uruchamia określony nawyk. Potem następuje rutyna, czyli samo działanie, które może mieć charakter fizyczny, umysłowy lub emocjonalny. Na końcu pojawia się nagroda, dzięki której mózg wie, że dany nawyk warto zachować na przyszłość. Cykl - bodziec, rutyna, nagroda - staje się coraz bardziej automatyczny.
W pracy wypracuj w sobie nawyk zajmowania się najtrudniejszym zadaniem w pierwszej kolejności.

Wprowadź koncepcję TU I TERAZ. Czy zdarza Ci się w nieskończoność rozpamiętywać błędy z przeszłości, nieustannie przewijając w głowie taśmę z nagraniem porażki? Czy marnujesz czas i energię na zamartwianie się przyszłością lub przeszłością? Czy nie poświęcasz swój czas na rozmyślanie o rzeczach, na które nie masz wpływu, zamiast o tym, co możesz kontrolować i w czym Twoje wysiłki mają duże znaczenie? Myślenie o błędach z przeszłości lub odczuwanie stresu na myśl o przyszłości jest rzeczą ludzką i zupełnie naturalną. Jednak każda sekunda poświęcona na zamartwianie się przeszłością lub przyszłością oddala nas od tego, co ważne "tu i teraz".
Oczywiście możemy wyciągać wnioski z przeszłości i wyobrażać sobie przyszłość, lecz tylko "tu i teraz" możemy robić rzeczy, które naprawdę się liczą.

"W pracy rób to, co Cię cieszy. W życiu rodzinnym bądź zawsze w pełni obecny" - Laozi

Skupianie się na najważniejszych sprawach jest kwestią wyboru. Twojego wyboru.

Pamiętaj, że jeśli sam nie wyznaczysz priorytetów we własnym życiu, ktoś inny zrobi to za Ciebie.

Częściej się uśmiechaj. Bądź radośniejszy. Ceń prostotę. Jak powiedział Dalajlama: "kiedy życie jest proste, musi się pojawić zadowolenie. Prostota jest niezwykle ważna dla szczęścia".

Prostota może rozwiązać większość problemów - zarówno osobistych, jak i światowych.

Czy zdecydujesz się na życie w poczuciu celowości i znaczenia, czy raczej będziesz patrzył za siebie z ukłuciem żalu?
Bez względu na to, jaką decyzję będziesz musiał podjąć w życiu i na jakim rozdrożu się znajdziesz, po prostu zadaj sobie pytanie: "Co jest ważne?". Wyeliminuj wszystko inne.

Mniej rzeczy, za to robionych lepiej, to najpotężniejszy mechanizm przywództwa.Rozpowszechniaj dobro.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz