czwartek, 21 listopada 2019

Kawa

Wszystkie używki są "słodkie" w spożyciu, ale "gorzkie" w skutkach. Można się uzależnić od nich nawet nie wiedząc, że jest się uzależnionym.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do codziennego picia kawy, spróbuj przejść na "post kawowy", czyli nie pij kawy przez cały dzień i obserwuj swoje samopoczucie. Po kilku godzinach możesz zauważyć tępe uczucie w głowie, uczucie osłabienia i braku energii w całym ciele. Niektórzy cierpią z powodu bólu głowy, inni zaczynają ziewać i czują się przygnębieni. Może wydawać się, że te dolegliwości są skutkiem braku kawy w tym akurat dniu, ale tak naprawdę pokazują, jak kawa ma silnie osłabiający efekt. Można argumentować, że przecież picie kawy jest normalne i każdy to robi. Większość ludzi w krajach uprzemysłowionych zapadnie na poważne schorzenia na pewnym etapie swojego życia. Jest to w tej chwili uznawane niemal za "normalne" doświadczenie życiowe. Ale to nie jest "normalne", a jednym z powodów jest osłabiające ciało działanie używek, do których należy również kawa.

Środki pobudzające zawarte w kawie, a także w zwykłej czarnej herbacie, czy papierosach, wydają się być substancjami przyjaznymi i szybko działającymi dla tych, którzy czują potrzebę zastrzyku energii, aby obudzić swój umysł lub czuć się bardziej prężnym i ożywionym. Ale przecież te środki pobudzające nie mają własnych zasobów energetycznych. Zastrzyk energetyczny pochodzi z ciała. Używki są toksynami dla układu nerwowego i wywołują silną reakcję obronną w ciele. To dlatego odczuwasz pobudzenie. Kiedy palisz papierosa albo wypijesz filiżankę kawy czy napoju energetycznego, wynikający z tego przyrost energii jest wynikiem tej reakcji immunologicznej. Dlatego doświadczane zwiększenie energii fizycznej jest tak naprawdę w rzeczywistości stratą energii dla organizmu.


Kawy bezkofeinowe są jeszcze gorszym pomysłem. Wypalana jest ona z bardziej kwaśnych nasion niż zwykła kawa. Okazuje się, że te silne kwasy zwiększają częstotliwość występowania zgagi, osteoporozy, jaskry i reumatoidalnego zapalenia stawów. Dla osoby, która nie może od razu obejść się bez kawy najlepiej będzie jeśli zrobi sobie prawidłowo zaparzoną filiżankę prawdziwej nieprzetworzonej kawy zamiast szukać jeszcze gorszych alternatyw w postaci kaw bezkofeinowych, słodyczy i napojów energetycznych.

Ktoś mądry powie, że przecież żywność naturalna też działa pobudzająco. Tak, zgadza się. Jednak żywność nieprzetworzona, w przeciwieństwie do kawy, czy innych stymulantów, zapewnia zrównoważone dawki energii fizycznej i wspomaga wszystkie funkcje w organizmie. Ten rodzaj naturalnej stymulacji utrzymuje równowagę fizjologiczną - homeostazę. Z drugiej strony, jedzenie zbyt dużej ilości wszelkiego rodzaju żywności, powoduje nadmierne pobudzenie, podobnie zresztą jak przekąski.

Z kolei nadmierny stres, strach, przepracowywanie się, a do tego jeszcze większa liczba używek, powodują ciągłe i nadmierne pobudzenie. Tak więc, ciało starając się sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu, zaczyna wydzielać nadmierne ilości własnych środków pobudzających. Są to hormony stresu, adrenalina, kortyzol, kortyzon, epinefryna, endorfiny, prolaktyna itp., które są potrzebne do utrzymania najbardziej podstawowych funkcji ciała. Jednak nadużywanie reakcji na stres dzień po dniu i tym samym marnotrawienie zasobów energetycznych organizmu, zbiera swoje żniwo zarówno w ciele, jak i w umyśle.
Jednym z najpotężniejszych skutków ubocznych nadmiernego wydzielania adrenaliny, jest zwężenie ważnych naczyń krwionośnych, w tym także doprowadzających krew do jelit. To znacznie zmniejsza zdolność ciała do trawienia pokarmu i usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. W konsekwencji, niszczące bakterie zaczynają rozkładać odpady, jednocześnie wydzielając silne toksyny. Znaczna ilość z tych toksyn przedostaje się do limfy i krwi. Toksyny mają silnie stymulujący wpływ na organizm, co może wprowadzać człowieka w tryb nadpobudliwości. Zasoby energii organizmu wyczerpują się jeszcze bardziej, a kryzys toksyczności lub ostra postać choroby stają się nieuniknione. Kryzys toksyczności może osłabić organizm do takiego stopnia, że trudno będzie mu funkcjonować.

Jeśli pozbędziemy się przyczyn utraty energii, ciało odzyska równowagę. Ale jeśli nie, ciało może przechodzić jeden kryzys za drugim, aż osoba stanie się poważnie chora. Poprzez stałe i nadmierne pobudzenie, nawet silne i zdrowe osoby mogą ostatecznie stać się słabe, wątłe i przewlekle chore.

Używki osłabiają nawet najmocniejszych.


Jeśli jesteś kawoszem, to po przeczytaniu tego artykułu z pewnością powiesz: "kawa jest dobra dla organizmu i że są na to dowody i że jest mnóstwo artykułów potwierdzających dobroczynność kawy. Rynek ten jest tak przeogromny, że grzechem byłoby pisać inaczej.
Dlatego wróć do początku, przeczytaj ten artykuł ponownie i zapamiętaj, że używki są "słodkie" w spożyciu, ale "gorzkie" w skutkach.


Powiązane posty:
Nie licz kalorii i nie zatruwaj się toksynami
Palenie
Palenie - ile Cię kosztuje?

A czy Ty jesteś osobą lubiącą kawę? Napisz w komentarzu.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz