wtorek, 17 lipca 2018

Palenie

Uzależnienie – podświadoma oznaka utraty kontroli.

Każde uzależnienie od jakiejś substancji łączy ze sobą skutek niemożności zrealizowania głęboko ukrytych pragnień. Złe nawyki takie jak palenie papierosów, picie alkoholu lub jedzenie szkodliwych i uzależniających produktów może dawać chwilowe pocieszenie, ale ostatecznie zabija marzenia.
Palenie, jak i każdy inny nałóg, jest jedynie objawem pustki lub braku czegoś. Nie sposób jednoznacznie powiedzieć czego brakuje takiej osobie ze względu na niezliczoną ilość możliwości, z których często sama osoba uzależniona może nie zdawać sobie sprawy. Palenie może uświadomić, że nie potrafisz wytyczyć drogi do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Cierpisz na niskie poczucie własnej wartości. Przez czynność palenia przyznajesz się, że Twoja chęć sięgnięcia po papierosa jest większa niż Twoje pragnienie pozostania zdrowym.

U osób palących, komórki stale odczuwają tlenowy głód, przez co przeobrażają się w komórki beztlenowe, co jest otwartą drogą do wielu chorób.
10 wypalonych papierosów dziennie w ciągu zaledwie 2 lat wytwarza w organizmie palacza 2 kg toksycznej smoły. Po 10 latach palenia, ilość smoły zwiększa się do 4 kg. Po 20 latach jest już ponad 6 kg trującego brudu w organizmie. Cały ten brud powinien zostać gdzieś rozmieszczony. Wszystkie choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nabrzmiałe żyły (szczególnie u kobiet), to zapłata za codzienne chwile z papierosem.


Uznanie palenia za nałóg może mieć negatywne konsekwencje i samo w sobie jest przygnębiające, a zwalczanie go nie poprawi Twojej samooceny. Nawet jeśli uda Ci się rzucić palenie tytoniu, nie oznacza to, że odzyskasz wewnętrzne poczucie wolności i prawdopodobnie uzależnisz się od czegoś innego, np. jedzenia słodyczy. Nałóg ten utrzyma się albo będzie zmieniał się w inne, aż do dnia, w którym nauczysz się samodzielnie wykorzystywać moc spełniania pragnień. Potrzebujesz zwiększyć poczucie wewnętrznej wolności do dokonywania własnych wyborów w życiu.

Za każdym razem, kiedy Twój strach, lęk i dyskomfort powraca, czujesz się pokonany, a uzależnienie ciągnie się dalej. Powraca też myśl sięgnięcia po papierosa, która żyje w Twojej podświadomości. Następuje wtedy niekontrolowane pragnienie, które jest tak silne, że dałbyś się zabić za papierosa.

Palenie jest po prostu podświadomym buntem przeciwko wewnętrznej manipulacji Twoją wolnością wyboru i wydaje się ono wypełniać tę przestrzeń w Tobie, przynajmniej na chwilę. Tak naprawdę nie szukasz krótkotrwałego uczucia satysfakcji, jakie zapewnia palenie, lecz utraconej wolności podejmowania własnych, życiowych decyzji. Dlatego najważniejsze jest jednak żeby zdać sobie sprawę, że zawsze masz wybór. Jest to jedyna rzecz, jakiej musisz się nauczyć, jeśli chodzi o przezwyciężanie uzależnienia.

Zaczniesz się pozbywać nałogu automatycznie, gdy tylko podejmiesz decyzję o niepoddawaniu się chęci zapalenia za każdym razem, gdy taka ochota nadejdzie. Pozbawi to podświadomy, zbuntowany umysł zapału do palenia i pozwoli szybko zatrzymać Cię zanim staniesz się ofiarą zewnętrznych sił, sytuacji, czy ludzi. Będąc panem samego siebie, możesz palić lub zrezygnować z palenia papierosów. Za każdym razem kiedy podejmiesz decyzję, że tym razem nie sięgniesz po papierosa, zmniejszy się Twoja potrzeba zapalenia i będzie ona słabnąć z każdym dniem. Będzie Tobie o wiele łatwiej trzymać się poprzedniego wyboru, który przyniósł sukces i poczucie własnej wartości.
Przez odzyskiwanie swojej mocy dokonywania świadomych wyborów, będziesz w stanie na dobre przebić się przez samospełniający się schemat niemożności w swoim życiu. Dla każdej dziedziny Twojego życia, stanie się to niezwykłą wartością.

Wszystkie badania, które pokazują, że palenie jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia, nie trafiają w sedno. Pomyśl jednak o innych osobach, Twojej rodzinie, dzieciach, które przez to, że Ty palisz, też wciągają dym papierosowy (palenie bierne), a wraz z nim szkodliwe substancje, niebezpieczne dla ich zdrowia. Nigdy nie palisz przy swoim dziecku? Myślisz, że jak palisz w innym pomieszczeniu, to Twoja rodzina nie ma kontaktu z dymem? Mylisz się. Tak samo, gdy palisz na ulicy. Jeśli akurat nie jesteś na spacerze z rodziną, to nie znaczy, że nikt inny nie wdycha dymu z Twojego papierosa.


Sposoby na kończenie z nałogiem wg Andreasa Moritza
Uczyń zakończenie nałogu aktualnie najważniejszą sprawą w Twoim życiu.
Nie dokonuj zbyt wielu innych zmian w swoim życiu w tym samym czasie.
Nie nagradzaj siebie za zakończenie nałogu; samo rzucenie go jest wystarczającą nagrodą.
Nie mów nikomu o swoim zamiarze rzucenia palenia, bo to jedynie szkodzi Twojej wolności wyboru.
Noś przy sobie papierosy, abyś mógł zapalić, gdy zdecydujesz się na to. Ludzie wokół Ciebie będą zakładali, że nadal palisz, dzięki czemu nie będziesz musiał udowadniać nikomu, że jesteś w stanie rzucić nałóg.
Nie unikaj miejsc, w których inni palą, chyba, że przemawiają za tym względy zdrowotne; powinieneś zawsze mieć kontrolę bez względu na okoliczności.
Uświadom sobie, że możesz palić kiedy tylko chcesz.
Unikaj środków zastępczych typu słodycze, guma do żucia, kawa, herbata, gdyż w dłuższej perspektywie nie zaspokoją one pragnienia, aby zapalić.
Ustal czas rozpoczęcia rzucania palenia.
Pomyśl o wszystkich korzyściach, które przyniesie Ci rzucenie palenia, czyli lepsze zdrowie, mniej wydzieliny z płuc, czystszy oddech, zaoszczędzone pieniądze (link).
Potwierdź chęć zapalenia, jeśli się pojawi mówiąc do siebie: „Mam ogromną chęć zapalenia w tym momencie i mam do tego prawo, ale teraz postanawiam nie palić”. Kiedy chęć zapalenia ponownie powróci np. za godzinę, możesz jej wówczas ulec. To nauczy Cię świadomie akceptować chęć palenia, ale nie zawsze ulegać jej. Wybierając niepalenie za każdym razem, gdy pojawi się chęć, trenujesz swój umysł, aby dokonywał świadomych wyborów.
Często Twoje pragnienie palenia jest połączone z takimi czynnościami jak picie kawy, czekanie na autobus, dzwonek telefonu albo włączenie telewizora. Twoje uzależnienie jest „programem”, który został zapisany w podświadomości i powiązany z tymi czynnościami. W miarę pokonywania określonych czynności, pojawia się także Twoje pragnienie palenia. Następnym razem, gdy chcesz zapalić pijąc kawę lub słysząc dzwonek telefonu, świadomie wybierz odczekanie kilku minut, dopóki nadejdzie czas lub możliwość, abyś zapalił świadomie.
Kolejna propozycja, to palenie w miejscach, gdzie zwykle nie palisz. W ten sposób zerwiesz więź swojej podświadomości i sprawisz, że decyzja aby zapalić lub nie, stanie się bardziej świadoma.
Pozwól aby chęć palenia stała się dość silna, zanim rzeczywiście sięgniesz po papierosa. Innymi słowy, nadal będziesz miał wolność palenia, ale odsuniesz samą decyzję w czasie, do momentu, gdy brak papierosa będzie Ci mocno doskwierać. Większość palaczy poddaje się najmniejszej naglącej potrzebie palenia i nawet nie zauważa, kiedy zapalają papierosa. Celem tego ćwiczenia jest zerwanie z podświadomymi schematami.
Aby ułatwić rzucenie palenia (lub innego nałogu), wypij co najmniej pół szklanki wody o temperaturze pokojowej, zanim zdecydujesz się odpalić papierosa za każdym razem, gdy masz ochotę zapalić. Fizycznie rzecz biorąc, nagląca potrzeba palenia jest bezpośrednio związana z toksynami, które zostały odłożone w tkance łącznej ciała i zaczynają przenikać do krwi, zwiększając jej gęstość. Zagęszczenie krwi zwykle powoduje podrażnienie, nerwowość i niepokój, a nawet panikę. Zamiast wpychać toksyny z powrotem do tkanki łącznej (bo i tak prędzej czy później znowu się pojawią), wypicie wody rozrzedzi krew, co pomoże usunąć toksyny z organizmu. Tak więc, chęć palenia zmniejszy się za każdym razem, kiedy wypijesz wodę, aż w końcu zniknie.
Ostatecznie, uzależnienie od palenia nie jest aż tak straszne. Natomiast rzucenie, to okazja do treningu, aby zostać panem swojego przeznaczenia. W tym sensie, Twoje uzależnienie może stać się jednym z najlepszych nauczycieli, jakich kiedykolwiek miałeś.


Jeżeli nie dotyczy Ciebie problem palenia, to nie potępiaj ludzi, którzy palą.

A jeśli palisz, to potraktuj to jako możliwość uczenia się od tego uzależniającego nawyku i od wszelkich przeciwności życiowych.

Metody przedstawione powyżej sprawdzają się równie dobrze w przypadku innych uzależnień, takich jak kawa, alkohol, narkotyki, cukier, sól, środki przeciwbólowe, pigułki nasenne (i inne medykamenty), czy nawet uzależnienie od seksu albo pracy.

1 komentarz:

  1. Uzależnienie od papierosów jest straszną sprawą i sam doskonale o tym wiem. Też kiedyś byłem mocno uzależniony jednak udało mi się wyjść dzięki https://allencarr.pl czyli metodzie pomagającej wygranie walki z głodem nikotynowym i całym tym świństwem. Nie warto tracić życia na palenie papierów, gdyż każdy zapalony i spalony papieros odejmuje nam kilka minut życia.

    OdpowiedzUsuń