czwartek, 2 lipca 2020

Cukry proste a cukry złożone

Cukier towarzyszy nam od urodzenia. Pierwszy pokarm - mleko matki - jest słodkie i tłuste.
Po pierwszym, najdoskonalszym pokarmie przychodzi jednak pora na najgorsze jedzenie. Dla niepoznaki też jest słodkie i też dobrze smakuje. Dodatkowo, spożywanie łakoci jest często podsycane atmosferą radosnych chwil, świąt, celebracji, nagrodami, a nawet ukojeniem np. w czasie płaczu dziecka, czy w sytuacjach stresowych u dorosłego. Cukier, nie dość, że jest smaczny, to dobrze nam się kojarzy i towarzyszy nam w wielu najważniejszych momentach. Dlatego tak ciężko jest się jemu oprzeć.
Problem polega na tym, że brakuje nam umiejętności odróżniania co jest dobre, a co niekorzystne dla naszego organizmu. Sekretem jest przedłożenie i wywyższenie cukrów złożonych nad cukrami prostymi i tłuszczów nierafinowanych nad rafinowanymi.Kontynuując temat cukrów, sprzed tygodnia, zajmiemy się teraz ich ogólnym podziałem.

Otóż, węglowodany są nazywane cukrami, a ze względu na budowę dzielimy je na cukry proste i cukry złożone.

Węglowodany złożone znajdziemy przede wszystkim w produktach zbożowych, w nasionach roślin strączkowych oraz w owocach i warzywach.

Natomiast węglowodany proste, to słodycze i wyroby cukiernicze. Takiego pokarmu należy unikać, gdyż dostarcza on jedynie energii krótkotrwałej (następuje skok insulinowy, a po nim - "zjazd"). Nie zawierają żadnych wartościowych składników odżywczych. Stąd określenie "puste kalorie". Skok insulinowy oznacza dużą ilość insuliny we krwi, która stymuluje przekształcanie glukozy w tkankę tłuszczową.

Węglowodany są głównym źródłem energii, zwłaszcza dla mózgu. Nie trzeba i można wyeliminować ich całkowicie, ale potrzebujesz zadbać, aby były to węgle złożone.

Owoce mogą być korzystne, ponieważ zawierają błonnik (substancje włókniste), ale już niekoniecznie dla kogoś, kto chce zrzucić masę, ponieważ zawierają duże ilości fruktozy - cukru owocowego. Owoce będą dobre z rana, ale już wieczorem będą fermentować. Dlatego trzeba brać różne aspekty pod uwagę. Dla kogo, co, gdzie, kiedy? Niezależnie, czy będą to cukry proste, czy złożone, jego nadmiar przekształci się w nagromadzenie tłuszczu w ciele. Dlatego aktywność fizyczna i umysłowa 😊 jest niezbędna. Wszystkie węglowodany przekształcają się w cukier, który jest uzależniającym paliwem. Paliwo może zostać spalone albo może kumulować się w ciele zamieniając się w tkankę tłuszczową. A najgorzej kiedy w Twoim jadłospisie króluje cukier prosty.


Węglowodany dzielą się na takie, które uwalniają się powoli - złożone, i te powodujące wyrzut cukru do krwi - proste. Należy umieć je odróżniać. Oczywiście nadmiar cukrów złożonych, zwłaszcza przy dużej masie ciała i małej ilości ruchu, też może dawać odwrotny efekt do zamierzonego. Dlatego przy odchudzaniu, redukcji i utrzymywaniu szczupłej sylwetki warto wyciąć ze swojego jadłospisu produkty zawierające:

. Cukry proste - podnoszące poziom glukozy we krwi oraz intensyfikujące reakcje zapalne. Dotyczy to m. in. ciastek, ciast, słodyczy, napojów, soczków pasteryzowanych itp.
. Tłuszcze trans, czyli tłuszcze uwodornione - znajdujące się w margarynie, wyrobach cukierniczych oraz wszystkich artykułach o długich okresach przydatności do spożycia.
. Produkty mleczarskie - zawierają cukier mleczny - laktozę. Sprzyjają stanom zapalnym. Naładowane są hormonami, antybiotykami i innymi szkodliwymi substancjami (w procesach hodowli, przetwarzania i konserwacji).
. Sztuczne słodziki, takie jak aspartam itp. wiążą się z poważnymi chorobami.
. Chemiczne dodatki.
. Oleje kulinarne (rafinowane) - szybko jełczeją. Ich używanie powoduje uszkodzenia komórek przez wolne rodniki oraz stany zapalne.
. Wędliny (kiełbasy, balerony, bekon itp.) są konserwowane kancerogennymi azotynami wywołującymi stany zapalne.

Opcjonalnie (okresowo), zwłaszcza w czasie redukcji wagi, można też zrezygnować z:

. Alkohol - podwyższa poziom cukru i obciąża wątrobę. Nadużycie może pobudzać też reakcje zapalne organizmu.
. Pszenica i wszystkie ziarna zawierające gluten. Są nie tylko ciężkostrawne, lecz także zakwaszające i sprzyjające stanom zapalnym. Alternatywą zmniejszającą szkodliwość glutenu jest fermentacja. Mam na myśli chleb przygotowywany na zakwasie. A także duża aktywność fizyczna (wtedy pszenica będzie paliwem dla organizmu).


Powiązane posty:
link Cukier
link Błonnik ≠ błonnik

Rozpowszechniaj dobro.


Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz