wtorek, 3 kwietnia 2018

Co oznacza tytułowy "kałdun"? Kałdun, czyli otyłość brzuszna

Z widokiem otyłości brzusznej stykamy się codziennie. Są tacy, u których otyłość jest widoczna w każdym miejscu ciała, ale są też tacy, u których otyłość występuje raczej tylko na brzuchu. Wyglądem przypominają oni nieco pająki. Ręce i nogi chude, a tylko ten brzuch. Taka charakterystyka występuje u 1/3 populacji. W sumie ponad połowa społeczeństwa ma "kałdun". Otyłość brzuszna jest już powszechnym problemem. A łatwiej jest trzymać wagę w ryzach, niż leczyć otyłość, bo organizm broni się przed usunięciem każdego kilograma.


Oprócz nieestetycznego wyglądu otyłość brzuszna kryje za sobą szereg dolegliwości i schorzeń takich jak: wady postawy, zaburzenia przemiany materii i gospodarki lipidowej, a co w konsekwencji prowadzi do chorób: cukrzyca, nadciśnienie, ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Są testy na sprawdzenie występowania otyłości brzusznej. Najprostszym jednak testem, który przyszedł mi do głowy, są oględziny. Jeśli widzisz, że zwisa Tobie "kałdun" albo inaczej, jeśli Ty tego nie widzisz, a widzą to wszyscy dookoła, to znaczy, że wyhodowałeś na swoim brzuchu niepotrzebny balast.
Czas się go pozbyć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz