piątek, 27 kwietnia 2018

Świeżo wyciskane soki

Picie soków świeżo wyciskanych jest ważne, ponieważ takie soki zawierają wodę strukturalną, o której pisałem we wpisie pt. Woda – źródło życia https://bezkalduna.blogspot.com/2018/04/woda-zrodo-zycia.html.
Soki można pozyskać z warzyw i owoców za pomocą wyciskarki.
Soki należy wypijać bezpośrednio po wyciskaniu. Dzięki temu sok jest bardziej wartościowy.


Co ciekawe soki świeżo wyciskane teoretycznie się zjada, a nie wypija. Sok to skoncentrowana dawka składników odżywczych, którą należy przyjmować powoli. W naszej ślinie znajdują się enzymy trawienne, które biorą udział w trawieniu pokarmu. Zjadaj więc soki małymi łyczkami.
Aby uniknąć fermentacji w organizmie, soki owocowe, podobnie jak owoce, najlepiej spożywać do południa. Nie dotyczy to soków z warzyw.

Jeżeli obawiasz się pestycydów w roślinach, to dobrą wiadomością jest też to, że niepożądane substancje chemiczne pozostają w pulpie (wytłokach), a w soku zostaje woda strukturalna, mnóstwo witamin i składników mineralnych.

Mycie warzyw i owoców. Wiele warzyw i owoców zawiera nukleidy promieniotwórcze, których możemy się pozbyć mocząc surowce w słonej wodzie przez 3 godziny, bez dostępu światła . W ten sposób około 40% radionukleidów ulega zniszczeniu. Zwykłe mycie, a raczej opłukanie produktów, nic nie daje, gdyż znaczna część pestycydów nie rozpuszcza się w wodzie, a mikroorganizmy tylko się roznoszą razem z wodą.

Powstała już masa książek na temat warzyw, owoców i soków świeżo wyciskanych z przepisami i kolorowymi obrazkami. Nie wiem, czy warto takie książki nabywać. Są drogie, mają wielkie formaty i są niepraktyczne. Po zakupie raczej się z nich nie korzysta i zbierają tylko kurz na półkach. Jest też wiele stron internetowych o sokach oraz o urządzeniach do wyciskania soku. Wyciskarka powinna być podstawowym urządzeniem w każdym domu, obok lodówki ☺.

Zachęcam również do własnych pomysłów i inspiracji. Bo mając dobre urządzenie można praktycznie wyciskać z każdego surowca, szczególnie z liści, np. warzyw kapustnych, czy ziół. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i odpowiednia proporcja, szczególnie, gdy użyjesz roślin przyprawowych, np. imbiru, czy bazylii. Kombinacja składników jest niemal dowolna i możesz robić soki z czego tylko chcesz i na co przyjdzie Ci ochota.

Cheers!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz