czwartek, 26 kwietnia 2018

Wolność finansowa

Nie możesz posiadać prawdziwej wolności bez wolności finansowej.


Co to jest wolności finansowa? To stan, kiedy Twoje przychody pasywne i aktywa przynoszą Tobie wystarczające środki na pokrycie Twoich comiesięcznych zapotrzebowań. To znaczy, że nie wkładasz już swojej pracy albo wkładasz tylko niewielką ilość swojej energii i czasu, a i tak masz środki do dobrego życia. Nawet jeśli z jakichś powodów nie mógłbyś doglądać swoich interesów, to i tak masz pieniądze.

Ile takich środków potrzebujesz, aby zapewnić sobie wolność finansową? Potrzebujesz kwotę większą lub przynajmniej równą, aby pokryć swoje zapotrzebowania życiowe, np. jeśli miesięczne wydatki w Twoim gospodarstwie domowym wynoszą 7 tys., to Twoje miesięczne wpływy z "nicnierobienia" powinny wynosić co najmniej 7 tys.

W momencie, gdy jesteś zmuszony pracować żeby mieć za co żyć i Twoje zarobki z pracy wystarczają tylko na podstawowe, bieżące potrzeby, nie jesteś wolny i niezależny. Jesteś przekaźnikiem Twoich ciężko zarobionych pieniędzy. Co zarobisz, to oddajesz innym. Czy chcesz takiego życia do później starości? Jeśli nie chcesz, a będziesz zmuszony do takiej rzeczywistości, będziesz niewolnikiem. Nigdy nie będziesz prawdziwie wolny.

Nawet jeśli jesteś teraz bardzo młody i perspektywa starości jest dla Ciebie abstrakcją, to im wcześniej zrozumiesz model wolności finansowej i zaczniesz do niej dążyć, tym szybciej masz szansę ją osiągnąć.

Zobacz ile jest sporów i kłótni przez pieniądze. Finanse to najczęstsze powody rozwodów. Są również przyczyną chorób i samobójstw i praktycznie wszystkich nieszczęść na tym świecie.
Ciężko jest osiągnąć pełnię szczęścia martwiąc się o pieniądze, o niespłacone zobowiązania, o potrzeby swoje i bliskich. Żyjemy w czasach konformizmu. Rodzina, społeczeństwo i media wywierają na nas wielką presję posiadania coraz większej ilości, w rzeczywistości, często niepotrzebnych albo mało przydatnych rzeczy. Wpadamy w pułapkę konsumpcjonizmu i nawet nie wiemy na co wydajemy.

Po co mi wolność finansowa? Wyobraź sobie, że pracujesz ciężko przez wiele lat. Z czasem masz coraz mniej sił. Jeśli nie dbasz o siebie wystarczająco, z biegiem czasu, dolegliwości i choroby są niemal nieuniknione. Co jeśli nie zapewniasz sobie majątku przez okres Twojej siły wieku? Młodość przeminie, a Tobie pozostanie frustracja, złość i być może brak środków do życia. Wszyscy, w Twojej ocenie, będą źli i niesprawiedliwi. Ludzie, rząd, zła polityka, a nawet... pogoda. Jak to? Przecież pracowałeś ciężko przez całe życie. Dlatego lepiej pracować na stadninę mustangów zamiast na zdechłego konia.

Jak to się dzieje, że tamten pracował mniej, a ma teraz wszystko? Może tamten dążył do wolności finansowej, mając określony cel, a Ty żyłeś życiem innych, mrzonką z seriali telewizyjnych, popijając wieczorem piwko na rozłożonej sofie.

Każdy różnie zaczyna swoją dorosłość i życie zarobkowe. Licząc, że średnio w wieku 25 lat zaczniemy budować swój kapitał i iść w stronę wolności finansowej, to każdy ma około 20 lat najwyższej aktywności zawodowej. Wtedy mamy najwięcej energii i największe szanse, że staniemy się rentierami, już koło 40-tki. Im wcześniej zaczniesz tym lepiej. Nie licz na to, że bardzo skromna emerytura zapewni dostateczny komfort życia. W wielu krajach nie ma w ogóle systemu emerytalnego i gromadzenie majątku jest normalną praktyką wśród tych ludzi.

Nie zrażaj się, jeśli już nie jesteś najmłodszy. Są tacy, którzy największe sukcesy odnosili w późniejszym wieku. Przykładem jest Harland Sanders, który wprowadził na rynek znaną markę restauracyjną albo Barbara Beskind, która wymarzoną pracę i sławę dostała w wieku 90 lat!

Pamiętaj, że na prawdziwą trójcę bogactwa, składają się:
1) sprawność fizyczna, czyli zdrowie,
2) wolność i wolność finansowa,
3) silne związki rodzinne.

Miej równowagę i buduj solidne fundamenty we wszystkich tych obszarach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz