czwartek, 20 czerwca 2019

Cel

Jeśli określiłeś sobie cel, wiesz dokąd zmierzasz. Kiedy cel został obrany, wyznaczony, w tym momencie skoncentruj się bardziej na systemie działania niż na celu. Teraz trzeba działać i zbliżać się do celu. Po kolei, po kawałku, systematycznie, często małymi krokami, łyżeczką - nie chochlą.


Obierz kierunek.
Którą drogę mam wybrać? To zależy dokąd chcesz dojść. Jeśli jesteś obojętny i w zasadzie wszystko Ci jedno, to do niczego nie dojdziesz. Nie ma wtedy znaczenia, którą drogę wybierzesz. A kiedy nic nie wybierzesz, prawdopodobnie, ktoś inny zrobi to za Ciebie.
Kiedy nie masz jasno postawionych celów i nie wiesz dokąd chciałbyś dojść, to będziesz szedł tak przez życie ze zwieszoną głową, z nietęgą miną, nie wiadomo po co, nie wiadomo gdzie.
Z drugiej strony, jeżeli wiesz dokładnie dokąd zmierzasz, kieruj całego siebie, swoje myśli i ciało, w obranym przez Ciebie kierunku - we właściwym kierunku.

Planuj.
Osoby, które lubią dobrą organizację mają znacznie większe szanse na osiągnięcie upragnionego celu. Wyznacz główne cele i kieruj siebie w ich kierunku. Możesz ćwiczyć realizację planów poprzez małe sprawy dnia codziennego, np.
. Wybierając się na zakupy, sprawdź co masz w lodówce i w szafkach, aby nie marnować jedzenia, i sporządź listę zakupów. Aha, i nie chodź na zakupy głodny. Mniej wydasz i będziesz bardziej skupiony na tym co masz kupić.
. Kiedy jedziesz na wakacje, wcześniej zaplanuj sobie podróż. Bo może się okazać, że wrócisz z urlopu, a nie zobaczysz nawet połowy miejsc, o których myślałeś przed wyjazdem i możesz być lekko zawiedziony.

Postanowienia, to małe cele.
Wyznaczaj sobie mniejsze cele - postanowienia. Jeśli chcesz np. schudnąć 10 kilogramów, to rozbij ten cel na mniejsze. Sporządź plan - ogranicz liczbę posiłków do trzech dziennie i jedz mniejsze porcje oraz wprowadź więcej aktywności i treningi. Kiedy Twój duży cel będzie rozbity na mniejsze realne do osiągnięcia (postanowienia), wtedy stanie się znacznie prostszy w realizacji.


Człowiek rozwija jedynie około 10 procent swoich ukrytych zdolności. Żyjesz poniżej swoich możliwości. Postawione cele zapewne pomogą wykrzesać z Ciebie znacznie więcej niż z osoby bez celów.

Kamil Stoch, mistrz olimpijski i wielokrotny triumfator skoków narciarskich, często powtarza w wywiadach, że skupia się w zawodach na oddaniu dwóch dobrych skoków. Mimo tego, że jest wielokrotnym mistrzem wie, że kolejne tytuły nie przyjdą same i trzeba na nie zapracować od nowa. Dzięki temu zdobywa kolejne cele albo zaznaje goryczy porażki.

Arystoteles mawiał: "Jeśli chcesz uniknąć krytyki, nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim".

"Jeśli chcesz osiągnąć ambitny cel, będziesz musiał podjąć pewne ryzyko" - Alberto Salazar (maratończyk)

"Najważniejsze w życiu nie jest kapitalizowanie naszych osiągnięć. To potrafi nawet głupiec. Najważniejsze jest w życiu czerpanie korzyści z porażek. Umiejętność ta wymaga inteligencji i odróżnia głupca od mędrca" - William Bolitho

Dąż do dwóch rzeczy - najpierw zdobądź to czego chcesz, a potem ciesz się z tego. Tylko najmądrzejsi potrafią to drugie. Nie chodzi tutaj o spoczywanie na laurach, ale o wyeksponowanie i wrzucenie na pierwszy plan wszystko to, co w nas najlepsze i na czym najbardziej nam zależy.


Aby ułatwić sobie drogę do celu, unikaj toksycznych osób. Przejście kilkudziesięciu metrów ze zrzędzącą osobą u boku będzie bardziej męczące niż 100-kilometrowy spacer z ukochaną.

Twoje ciało potrzebuje każdego ranka treningu ciała, ale również i umysłu. Dlatego, gdy tylko wstaniesz dodawaj sobie animuszu i baw się dobrze w ciągu dnia. Wykrzesuj w sobie entuzjazm dla własnej pracy i celów.

Dziś rób to, czego innym się nie chce. Jutro będziesz miał to, o czym inni marzą.

Temu, kto nie wie do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr - Seneka


Powiązane posty:
Ludzie-motory vs toksyczni ludzie

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz