czwartek, 13 czerwca 2019

Mechanizm dawania

Mechanizm dawania działa jak perpetuum mobile. Raz wprawiony w ruch nigdy się nie zatrzymuje.

W pierwszej kolejności dawaj sobie i Twoim najbliższym – żonie, dzieciom. Jeśli możesz i czujesz, że chcesz i jesteś w stanie dzielić się dalej, to pomagaj swoim rodzicom, rodzeństwu, czy innej bliskiej Ci osobie. Nie musi to być za każdym razem pomoc finansowa. Ludzie mają różne myśli, hobby, czy marzenia. Przede wszystkim trzeba mówić głośno o swoich potrzebach. Wtedy jest zdecydowanie większa szansa, że ktoś to odczyta i nadejdzie wsparcie.

Jest wiele osób, nie tylko z kręgu Twoich najbliższych, którzy potrzebują pomocy. Zastanów się nad tym, zanim postanowisz być hojny i rozdawać pieniądze ulicznym żulom zbierającym na alkohol. Są też przypadki, gdzie ktoś na pokaz udziela się charytatywnie po to, ażeby zabłysnąć i zasłynąć (np. w mediach) podczas, gdy jego rodzina – mama, tata, czy babcia - nie ma co do garnka włożyć i też jest w potrzebie.
Jeśli nie masz bliskich i rzeczywiście nie masz komu dawać (chyba rzadko trafiają się takie osoby), to dopiero wówczas pomagaj pozostałym.


Dawanie to nie tylko pieniądze i dobra materialne. Często dużo ważniejsze jest spędzanie czasu razem – wspólne spotkania, spacery, święta, wakacje albo np. wspólne zajęcia, zabawa, praca, wolontariat lub rodzinny interes.

Inną formą dawania jest dziesięcina, która polega na oddawaniu dziesiątej części (1/10) swoich dochodów na rzecz np. organizacji charytatywnej, kościoła, fundacji, czy komuś innemu. W odniesieniu do tego co napisałem powyżej, taka forma dawania ma sens wtedy, kiedy podstawowe potrzeby Twoich najbliższych zostaną zaspokojone. Wyobraź sobie, że masz mamę, która całe życie pracowała i przeszła na głodową, czyli bardzo niską emeryturę. Stan zdrowia, chęci, siła i motywacja niekoniecznie pozwalają jej na pozyskanie dodatkowych dochodów. Dlatego jeśli nosisz się z zamiarem oddawania komuś dziesięciny, to sam sobie odpowiedz, komu ją przekażesz.

Wspomnijmy jeszcze w tym miejscu o trochę innym temacie, jakim są darowizny (pieniądze i/lub rzeczy), które można odpisywać od podatku. Korzyść obopólna.

Dawanie ma sens pod warunkiem, że naprawdę ucieszy i pomoże oraz trafi do właściwej osoby. Dlatego pamiętaj, że zawsze kiedy coś otrzymasz od innych, bądź za to wdzięczny, bo to sprawi największą radość dającemu oraz zmotywuje go do dalszego dawania.

"Pozwól mi siać miłość tam, gdzie jest nienawiść. Przebaczenie, gdzie uraza. Wiarę, gdzie zwątpienie. Nadzieję, gdzie rozpacz. Światło, gdzie ciemność. Radość, gdzie smutek. Spraw, abym pocieszał zamiast samemu szukać pocieszenia, rozumiał zamiast szukał zrozumienia, kochał, a nie szukał miłości, ponieważ otrzymujemy dając - św. Franciszek z Asyżu

Kiedy się dzielisz jesteś bogatszy bardziej niż Ci się wydaje.


Powiązane posty:
link Bądź wdzięczny
link Mów czego chcesz

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz