wtorek, 18 czerwca 2019

Limfa - płyny ustrojowe

Ciało jest stale zaangażowane w proces samoodnowy. Każdego dnia, ciało każdego z nas, ma za zadanie zbudować 30 miliardów nowych komórek (anabolizm) i aby zachować równowagę (homeostazę), musi również usunąć taką samą ilość komórek już zużytych. Rozkład martwych, zużytych komórek pozostawia ogromne ilości odpadów komórkowych, które są natychmiast przejmowane i usuwane przez układ limfatyczny. Odpady mogą być usunięte tylko, jeśli ciało będzie miało wystarczająco dużo wody do transportu ich po organizmie. Jeśli jednak organizm jest osłabiony chorobą, przejadaniem się, przemęczeniem, czy brakiem snu - wszystkie te czynniki mają działanie odwadniające - proces oczyszczania staje się nieefektywny i toksyczne związki zaczynają się gromadzić w naczyniach chłonnych. Niektóre z tych toksyn przenikają do krwiobiegu i mogą spowodować zatrucie krwi. Aby tego uniknąć i zachować krew tak czystą jak jest to możliwe, organizm stara się pozostawić wiele toksyn w tkance łącznej (płynie otaczającym komórki). A skoro układ limfatyczny, który jest odpowiedzialny za usuwanie większości komórkowych produktów przemiany materii, martwego materiału komórkowego i kwaśnych białek krwi z tkanki łącznej jest już przepełniony, środowisko komórkowe nie może zostać właściwie oczyszczone i staje się coraz bardziej toksyczne. Odczyn środowiska komórkowego zmienia się na bardziej kwaśny. Kiedy tkanka łączna nie może pomieścić już więcej toksyn, zaczynają one wnikać do naczyń krwionośnych, a także komórek narządów. Pierwsze grupy komórek, których to dotyka są również pierwszymi pozbawionymi regularnych dostaw wody, tlenu i substancji odżywczych i dlatego jako pierwsze sygnalizują kryzys toksyczności. Kryzys ten odzwierciedla akumulację zbyt wielu kwaśnych związków (kwasica), w tym kwasu mlekowego, kwasu moczowego, amoniaku, mocznika, białek krwi oraz toksyn innego rodzaju.

Chociaż do rozwoju objawów kwasicy (takich jak np. owrzodzenia, zatkane naczynia krwionośne lub guz) może dojść tylko w jednej części ciała, to w rzeczywistości choruje całe ciało. Tym, czego wtedy potrzebuje organizm jest oczyszczenie, ruch i odpoczynek. Natomiast to co zazwyczaj robi człowiek, w czasie kryzysu toksyczności, to w panice biegnie do lekarza, który natychmiast próbuje tłumić objawy reakcji uzdrawiania organizmu, błędnie nazywane chorobą. Po kilku takich interwencjach, które zazwyczaj polegają na podawaniu leków, przebieg choroby może zmienić się z ostrego na przewlekły. Częstotliwość występowania chorób przewlekłych zaczęła gwałtownie rosnąć wraz z nastaniem ery interwencji medycznych typu: lekarstwa, operacje i naświetlenia. Wszystkie one zakłócają własne reakcje zdrowienia w ciele. Mimo, że interwencje lekarskie uratowały życie wielu ludzi cierpiących w wyniku chorób o ostrym przebiegu, takich jak udar lub zawał serca, mają one niewielki wpływ na dolegliwości przewlekłe. Choroby te pozostaną przewlekłe chyba, że podejście leczenia ze skupionego na objawach zmieni się w takie, które skupia się na przyczynach.


Aby pomóc sobie w oczyszczaniu, ćwicz z rana, najlepiej zaraz po przebudzeniu. To przyspieszy pracę serca, krew zacznie szybciej płynąć, mózg zostanie dotleniony, zachowasz dobrą sylwetkę i znacznie podniesiesz swoją odporność.
Ćwiczenia pomagają w pracy układu limfatycznego, ponieważ w odróżnieniu od układu krwionośnego, nie ma on swojej pompy, która pomagałaby przepływać limfie po Twoim ciele. To mięśnie wprawiają limfę (chłonkę) w ruch, a kiedy to następuje, limfa płynie i oczyszcza Twoje ciało z toksyn. Dzięki temu układ limfatyczny, składający się z sieci naczyń i przewodów, jest regularnie czyszczony. Płynąca po organizmie limfa zbiera toksyny i transportuje je ostatecznie do nerek, a stamtąd są one usuwane z organizmu. Dzięki tej pracy Twoje ciało jest codziennie sprzątane. Inaczej toksyny zalewałyby ciało i mogłyby powodować wiele chorób.
Dlatego osoby, które wcale nie ćwiczą są mniej odporne i częściej chorują. Nie trzeba wielogodzinnych treningów. Wystarczy kilka ćwiczeń kalistenicznych, a jeżeli masz nieco więcej zapału, polecam poranne skakanie ze skakanką lub bieganie.


Powiązane posty:
link Bieganie - tysiące powodów
link Kalistenika
link Skakanie na skakance

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz