wtorek, 2 kwietnia 2019

Kalistenika

W moich zapisach kilka razy przewijało się słowo kalistenika. W końcu należałoby wyjaśnić co te słowo oznacza.
Kalistenika to aktywność fizyczna polegająca na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. To znaczy, że do takiego treningu potrzeba minimalnej ilości sprzętu.
Maszyny i sztangi, a z nimi związane często niedozwolone środki, które stają się dla wielu bywalców siłowni nieodłącznym sposobem na polepszanie swoich wyników, w kalistenice są niepotrzebne.

Czym wyróżnia się kalistenika?
Niezależność i oszczędność  - nigdy nie zostanie stworzony system treningu siłowego, który doskonalej spełniałby te wymogi. Z masą własnego ciała możesz ćwiczyć niemal wszędzie. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu z klubów fitness i żadnych karnetów. Dla ułatwienia od kilku lat są już nawet miejsca przeznaczone właśnie do street workout'u.
Trening funkcjonalny – mięśnie mają dość siły nie tylko żeby podnieść duży ciężar kilka razy, ale również są użyteczne w realnym życiu; brak zadyszki podczas wielominutowego wchodzenia po schodach albo podczas wielogodzinnych wędrówkach w górach, bezproblemowe pokonywanie kilometrów podczas biegania.
Maksymalizacja siły – ćwiczenia kalisteniczne są maksymalnie wydajne, ponieważ trenują ciało w taki sposób, w jaki pracuje ono naturalnie, nie przez pracę pojedynczych mięśni, ale jako zintegrowana całość. Oznacza to, że równolegle wraz z rozwojem mięśni rozwijają się ścięgna, stawy i układ nerwowy.
Wzmocnienie stawów – w odróżnieniu od treningów z ciężarami, które niszczą stawy, kalistenika je wzmacnia.
Doskonała sylwetka – możesz być maksymalnie sprawny i silny do późnej starości. Ciało będzie naturalnie zbudowane, a nie sztucznie napompowane. Kalistenika to oferuje.
Odpowiedni poziom tłuszczu – konwencjonalny bodybuilding (kulturystyka) często skłania do przejadania się, wszystkożerności, zażywania suplementacji i stosowania sterydów. Rezultatem jest najczęściej kilkanaście kilogramów zbędnej tkanki tłuszczowej. Celem kalisteniki jest mistrzowskie opanowanie podnoszenia własnego ciała. Od kiedy zaczniesz regularnie ćwiczyć z własnym ciałem Twój organizm szybko zauważy związek między mniejszą masą ciała a łatwiejszym treningiem i odpowiednio ureguluje apetyt oraz zwyczaje żywieniowe.

Do szeroko rozumianej kalisteniki można zaliczyć również każde ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała, i bieganie (link) i ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów gimnastycznych np. skakanki (link).

Skupmy się na esencji. Chciałbym zaprezentować Tobie „wielką szóstkę kalisteniczną”. Jak sama nazwa mówi system ten koncentruje się na 6 ćwiczeniach. Istnieje tysiące ćwiczeń, które można wykonywać w celu wytrenowania mięśni, niemniej naprawdę dobry program wymaga tylko kilku zasadniczych i fundamentalnych. Choć w ciele znajduje się ponad 500 różnych mięśni, ewolucja przystosowała je do współpracy. Ćwiczenie mięśni pojedynczo ignoruje ten fakt, powstrzymując naturalne instynkty ciała do działania jako skoordynowana, wewnętrznie powiązana całość. Toteż w celu prawidłowego wyćwiczenia mięśni najlepiej jest wybrać możliwie najmniejszą liczbę ćwiczeń, które będą wszechstronnie trenować ciało, a potem wprawiać się w nich i budować z nimi coraz większą siłę.
6 zasadniczych ćwiczeń, z których możesz korzystać do trenowania całego ciała – od mięśni na czaszce do palców stóp – to:
1. POMPKI
2. PRZYSIADY
3. PODCIĄGNIĘCIA
4. WZNOSY NÓG
5. MOSTEK
6. POMPKI W STANIU NA RĘKACH


Każde z tych ćwiczeń zostało podzielone na 10 kroków, które pozwolą stopniowo przechodzić na coraz wyższy poziom trudności od wersji dla początkujących po klasę mistrzowską. Warunkiem przejścia do kolejnego kroku jest perfekcyjne wykonanie kroku bieżącego, aż do kroku mistrzowskiego.

Jaki jest sposób na systematyczne ćwiczenia z "wielkiej 6"?
Codziennie, od poniedziałku do soboty, oprócz niedzieli, rób jedno ćwiczenie według programu 10 kroków. W poniedziałek rób pompki, we wtorek przysiady, w środę podciągnięcia itd. Zajmuje to bardzo mało czasu. Nie zapomnij o innych aktywnościach.

Są panowie, którzy nie potrafią zrobić nawet jednej prawidłowej pompki (tej z kroku 5). Dla takich osób szczególnie polecam zaopatrzenie się w książkę "Skazany na trening" Paul'a Wade'a lub wejście na stronę
i rozpoczęcie treningu według schematu 10 kroków.
Aby wykonywać ćwiczenia z „wielkiej 6 kalistenicznej” potrzebny jest jedynie kawałek płaskiej nawierzchni i drążek.
Wykonując te ćwiczenia osiągniesz siłę i doskonałą sylwetkę.

Nieważne w jakiej jesteś formie i ile masz lat. Podejmij się wyzwania!


Powiązane posty:
link Uzdrawiający bieg
link Skakanie na skakance

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz