wtorek, 19 marca 2019

Skakanie na skakance

Za oknem marzec, a w marcu jak w garncu, pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Dla niestrudzonego biegacza nie ma takiej pogody, aby go zatrzymać. Są jednak osoby, dla których temperatura i warunki atmosferyczne na zewnątrz są częstym powodem do migania się od treningu. Na takich też znajdzie się sposób.
Jeśli uważasz, że nie ma lepszego wytapiacza tłuszczu niż bieganie, to dzisiaj dostaniesz go ode mnie. Tym sposobem jest - skakanie na skakance! Aby spalić tyle samo co podczas 30-minutowego biegania wystarczy poskakać przez 13-15 minut.

Na przyrządzie składającym się ze sznurka lub linki z uchwytami na końcach może skakać każdy. Bez względu na wiek, płeć i kondycję. Nawet jeśli nigdy nie skakałeś ze skakanką i jesteś w słabej formie, to spróbuj. Nie zrażaj się, że Ci nie wychodzi. Z każdym dniem będzie coraz lepiej. Poprawisz nie tylko swój stan fizyczny, ale i umysłowy, dotleniając swój mózg.

Podczas skakania na skakance angażujesz do pracy niemal wszystkie mięśnie. Tym niepozornym ćwiczeniem wykonujesz trening ogólnorozwojowy.
Skacząc wyzwalasz uśmiech na twarzy, zwłaszcza kiedy robisz to w towarzystwie. Wydawałoby się, że jest to zabawa dla dzieciaków. Skoro nadal tak uważasz, to bądź przez kilka minut dziennie dzieckiem i skacz na skakance z uśmiechem na twarzy.


Niektórzy, szczególnie męska część, która sport zna głównie z relacji w telewizji, drwią na samą myśl o treningu ze skakanką. Twierdzą, że to dziecinada. Myślą może, że to niemęskie. Pewnie dlatego, że skakanka była nieodłącznym elementem dzieciństwa, ale głównie dziewczynek. Tak rzeczywiście kiedyś było, bo teraz to pewnie część dzieci zamieniła skakankę na jakąś zabawkę elektroniczną, a skakanka odeszła nieco do lamusa. Tymczasem niezmiennie, bardzo wielu sportowców traktuje skakankę jako ekstra narzędzie treningowe, poprawiające:

• zwinność

• koordynację

• wytrzymałość

• szybkość

• elastyczność

• ogólną kondycję.


Lista zalet i korzyści jest nieskończona. Skakanie pozwala na poprawienie swoich umiejętności na wielu płaszczyznach.

Dla niektórych jest standardową aktywnością. U innych to sposób na powrót do zdrowia i rehabilitacja po kontuzji. Jest to ćwiczenie szybko wzmacniające mięśnie nóg i stawy.

Włączenie tej aktywności i urozmaicenie sobie dzięki temu treningów jest gwarancją poprawy ogólnej sprawności fizycznej i lepszego funkcjonowania. Dobra koordynacja, równowaga, skoczność i zwinność, które poprawisz dzięki skakaniu ze skakanką, przyda się wszędzie.

Widziałeś w necie różne techniki i sztuczki ze skakanką? Nie przejmuj się, że Tobie na początku nie wychodzą. Ważne żeby trening był skuteczny. A zwykłe skakanie na skakance, nawet bez tych wszystkich technik, robi swoją robotę. Oswoisz się ze skakanką, to też nauczysz się kilku dodatkowych technik.

Nie ma nic lepszego jak poranny trening na dobry początek dnia. Polecam więc ćwiczenia ze skakanką. Zaprzyjaźnij się ze skakanką. Niech będzie Twoim kumplem na zawsze.

Skakankę można zabrać ze sobą wszędzie i można z nią ćwiczyć gdziekolwiek jesteś. Kilka tygodni temu skakałem na skakance na klatce schodowej, w niedzielę rano i obudziłem sąsiadkę - pozdrawiam Krysię. Obiecuję, że następnym razem pójdę na podwórko.

Do skakania na skakance potrzebujesz jedynie płaskiej nawierzchni i skakankę. Może i jest zabawką, ale także niezwykłym narzędziem treningowym.
Baw się dobrze 😊


Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

3 komentarze:

  1. Fajny wpis a skakanka faktycznie niedoceniane narzędzie treningowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawiam się dlaczego mówi się skakanie na skakance. Powinno być raczej skakanie ze skakanką albo skakanie nad skakanką 😀.
    Pozdrawiam wszystkich skaczących.

    OdpowiedzUsuń