wtorek, 30 kwietnia 2019

Surowe vs gotowane

Argumenty na rzecz diety zawierającej wyłącznie surowe produkty są bardzo przekonujące: żywność należy spożywać zazwyczaj w całości i nieprzetworzoną. Tylko wtedy możemy skorzystać z jej naturalnej wartości i witalności. Dzięki dużej ilości witamin, minerałów i pierwiastków śladowych zawartych w surowej żywności, nigdy nie będziemy cierpieć na niedobory. Powinniśmy żyć, jak wszystkie inne zwierzęta w naturze. One nie przygotowują swojego jedzenia, nie gotują warzyw i nie pieką sobie chleba - dlatego są zdrowe i silne. My natomiast poprzez obróbkę niszczymy część składników odżywczych, co może powodować niedobory.

Osoby promujące surową dietę "raw food" twierdzą, że jeśli ludzie zaczną jeść więcej surowych pełnowartościowych produktów, będzie można zapobiec wielu chorobom. Czy to możliwe, aby surowa żywność - z wyjątkiem owoców, które są już właściwie "ugotowane" na słońcu - mogła być szkodliwa dla niektórych z nas, jeśli byłaby spożywana ciągle? I dlaczego 98% ludności świata woli gotowane i ciepłe potrawy, zamiast żywności surowej i zimnej?


Karl Pirlet, profesor medycyny na Uniwersytecie we Frankfurcie odkrył, że po kilkunastu latach u osób na diecie "raw", znacznie pogarszał się stan zdrowia, stawów i tętnic oraz towarzyszyły temu oznaki nagłego starzenia. Pacjenci mieli mało energii i zbytnio wydęte brzuchy. Ich ciała nie radziły już sobie z surowymi warzywami i twardymi ziarnami i dlatego, dosłownie, "zagładzali się".
Przyczyną tego jest przygaszony ogień trawienny, który nie daje już rady ze zbyt dużą ilością błonnika pokarmowego (link). Bakterie w jelitach zaczynają przejmować obowiązek trawienia. To powoduje fermentację i gnicie żywności. W końcu jelita mogą zacząć puchnąć jak balon, nie mogąc poradzić sobie z toksycznymi gazami oraz trującymi związkami. A wtedy, przy tak słabym układzie trawiennym, nawet eliksir stanie się trucizną.
"Jesteś tym co jesz", a dokładniej "jesteś tym, co potrafisz strawić i zmetabolizować". Długotrwałe spożywanie "surowizny" działa dobrze tylko tak długo, jak jesteś w stanie prawidłowo trawić surowe produkty.

Co sprawia, że rośliny są "trujące"?
Podobnie jak nasze ciała, rośliny także mają układ odpornościowy w celu zapewnienia im przetrwania i zdrowia. Używają kłujących cierni, trucizn, czy wosków, czyli wrodzonych mechanizmów obronnych, które próbują zniszczyć najeźdźców. Ponadto rośliny produkują przeciwciała. Te przeciwciała, kiedy zostaną spożyte przez zwierzęta lub ludzi mogą wywołać chorobę, co powstrzymuje inne osobniki przed zjedzeniem tych roślin. Innym środkiem odstraszającym, który chroni gatunki roślin przed wymarciem, są salicylany. Aby uniknąć lub zmniejszyć zawartość naturalnych trucizn występujących w wielu surowych produktach, znaczną część swojego jedzenia, człowiek poddaje obróbce.

Dlaczego należy gotować pożywienie?
Każda roślina, wymaga osobnego procesu przygotowania, aby stała się jadalna. Niektóre korzenie warzyw zostają obrane, niektóre rośliny są moczone przez kilka godzin, a następnie gotowane lub pieczone. Pracochłonne przygotowywanie jedzenia ma bardzo ważny cel - usunięcie naturalnych antygenów lub przeciwciał roślinnych, które organizm traktuje jako trucizny.

Zwierzęta też "przygotowują" pokarm. Dla przykładu: ptaki są wyposażone w wola, aby namaczać i fermentować ziarno; króliki jedzą część swoich odchodów, co jest alternatywą dla żucia tego samego jedzenia dwa razy; krowy zwracają swoje jedzenie i żują je ponownie, po tym jak zostanie przetworzone i ugotowane w ich żołądku, a ich 12 żołądków upewnia je, że trawa, kwiaty i zboża zostały pozbawione toksyn.

Warto też zaufać swoim kubkom smakowym. Jeśli człowiek przyjmuje wszystkie 6 smaków, czyli słodki, kwaśny, słony, ostry, gorzki, cierpki (link), ciało samo będzie pobudzało się do produkcji wielu ważnych składników odżywczych i dzięki temu zostanie w nim utrzymany stan równowagi.
Jeśli we krwi zgromadzą się toksyny, nasze ciało będzie wymagało gorzkiego antidotum, które oczyści i przywróci równowagę.


Powiązane posty:
link Błonnik ≠ błonnik
link Jedzenie to rozkosz smaku
link Prostsze posiłki trawią się lepiej
link Gotowanie tradycyjne

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz