wtorek, 7 maja 2019

Waga ciężka

Nadwaga i otyłość stały się niemal normą.

Kiedyś na całą klasę w szkole było może jedno grubsze dziecko i niestety z automatu miało ksywę „Gruby” (dzieci mówią często to co myślą). Patrząc na dzisiejszych uczniów, to w porównaniu do dzieci sprzed kilkudziesięciu lat, takich „grubych”, a nawet dużo grubszych, byłoby w niejednym przypadku większość klasy.

Główną przyczyną tego zjawiska jest permanentny brak ruchu (link). Siedzący tryb życia od najmłodszych lat, zdecydowanie za mało sportu, wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, telewizorem, smartphone'em i grami video oraz spożywanie przetworzonej żywności z martwymi zwierzętami w roli głównej. To właśnie jedzenie mięsa pobudza hormony wzrostu ciała i hormony męskie, co może prowadzić do przerostu tkanek. Wielu młodych ludzi jest obecnie osobami dużymi, bardzo wysokimi i mają wypukłe mięśnie, coś co rzadko można zobaczyć w większości rejonów Azji, Ameryki Południowej i Afryki, gdzie nie zjada się aż tak dużo mięsa albo nie spożywa się go wcale. Zamiast tego konsumuje się mnóstwo jedzenia pochodzenia roślinnego. Posiadanie ponadwymiarowego ciała jest znaczną niedogodnością, która może predysponować do rozwoju cukrzycy, chorób serca, jak i innych fizycznych i psychicznych problemów w późniejszym wieku. Poza tym dużo energii jest tracone na utrzymanie dużych mięśni, co może znacznie skrócić życie.


Niegdyś ludzie jedli mięso od święta. Dziś wiele osób spożywa go codziennie, prawie w każdym posiłku.
Dziesiątki lat temu ludzie byli znacznie mniejsi. W ciągu ostatnich 50 lat wzrost człowieka powiększył się o 7 cm. A przecież nie potrzebujemy większych rozmiarów. Mimo tego, że człowiekowi masy ciała przybywa, a wraz z nią powiększają się obwody - również mięśni - ludzie stają się słabsi. Kiedyś człowiek pracował znacznie więcej fizycznie niż teraz. Dzisiaj, młodzi wręcz gardzą pracą fizyczną, a i też za bardzo się do niej nie nadają. Wielu zapoci się, zasapie, zaraz zacznie ich wszystko boleć i po prostu wymiękają.

Co można zrobić zanim otyły nastolatek zostanie zaprowadzony do lekarza i zostaną odczytane u niego pierwsze niepokojące wyniki, a wraz z nimi przepisane proszki?
"Lekarz przyszłości nie będzie dawać lekarstw, a zainteresuje pacjenta odpowiednią dietą".
"W przyszłości lekarzami będą dzisiejsi specjaliści od żywienia" - Thomas Edison

Patrząc na bardzo stare fotografie, można dostrzec, że sylwetka ludzkości była inna.


Spostrzeżenie ludzi też się zmieniło. Skoro kiedyś większość było szczupłych, a smukła sylwetka była normalna, to dzisiaj otyłość jest normą. Szczupły postrzegany jest jako nie mający siły, niedożywiony chuderlak i wśród wszystkich dookoła grubych wygląda „mizernie”. W rzeczywistości często gruby nie ma siły, a chudy może wykonać znacznie więcej od otyłego.
W zamierzchłych czasach oglądano się za grubym jako za odmieńcem. Dziś grubi są wszędzie, a chudy zaczyna być anomalią.

Gdyby ludzie nie jedli mięsa, mieliby spokojnie wystarczającą ilość żywności dla całego świata. Tymczasem ponad miliard ludzi na świecie głoduje, a po drugiej stronie świata jedzą aż im brzuchy pękają. Na domiar złego, mnóstwo jedzenia marnują i wyrzucają. Albert Einstein powiedział wiele lat temu: „Nic nie przyniesie tyle korzyści dla zdrowia ludzkiego i nie zwiększy szans na przeżycie na Ziemi, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej”. Przepowiedział on, że produkcja i spożycie takich ilości mięsa jak obecnie, dosłownie zabije nas i nasze środowisko. Natomiast Lew Tołstoj stwierdził: „wegetarianizm jest kamieniem węgielnym humanitaryzmu.

Otyłość stała się plagą. To główny sprawca wielu chorób: nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, choroby woreczka żółciowego, nowotwory. Lista może być nieskończenie długa. Zrównoważone odżywianie wegetariańskie może być receptą na obecną pandemię otyłości.


Powiązane posty:
link Wegetarianie żyją dłużej i zdrowiej
link Pragnienie ruchu
link Znowu siedzisz?!

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz