wtorek, 28 maja 2019

B12 - kobalamina

Całkowitym fałszem jest, że witaminę B12 można znaleźć tylko w produktach zwierzęcych typu mięso, jaja, sery itp. B12 znajduje się też w sfermentowanych produktach roślinnych i glonach. Uważa się, że niedobór tej witaminy powoduje niedokrwistość i degenerację włókien nerwowych rdzenia kręgowego. Teza, że ludzie, którzy nie spożywają żadnych pokarmów zwierzęcych, muszą mieć niedobór witaminy B12 i narażają swoje zdrowie jest nienaukowa, bezpodstawna i myląca. Oprócz produkcji witaminy K, B1 i B2, a także zapewniających energię krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, miliardy pożytecznych bakterii zamieszkujących nasze jelita i usta, produkują więcej witaminy B12 niż potrzebujemy. Ilość witaminy B12 jaką potrzebuje zdrowa osoba w ciągu całego swojego życia to około pół paznokcia małego palca u ręki.


W dodatku wątroba może przechowywać B12 przez wiele lat i wie jak poddać ją recyklingowi. To może wyjaśnić, dlaczego weganie utrzymujący zbilansowaną dietę, wbrew powszechnemu przekonaniu, prawie nigdy nie cierpią na braki B12. Mało tego, są przypadki zupełnie odwrotne do przekonań. Osoby "wszystkożerne" cierpiące na niedokrwistość, przestają borykać się z tymi dolegliwościami już po kilku miesiącach od zaprzestania spożycia produktów zwierzęcych.

Jeśli ciało z jakiegoś powodu (nieodpowiedni tryb życia, przemęczenie, permanentny stres, złe odżywianie, jedzenie w pośpiechu, brak aktywności fizycznej) potrzebuje więcej tej witaminy, instynktownie będzie miało ochotę na pokarmy (nie należy mylić z zachciankami żywieniowymi), które zaspokoją to dodatkowe zapotrzebowanie. Jednakże jeśli wątroba i jelita są zapchane, w końcu rozwinie się niedobór witaminy B12, niezależnie od tego czy dana osoba je mięso, jest wegetarianinem czy weganinem. Ponadto przyjmowanie antybiotyków i innych leków chemicznych niszczy pożyteczne bakterie w naszych ustach i jelitach, co jest najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy B12.


Powiązane posty:
link Detoksykacja - cz. II - płukanie wątroby i woreczka żółciowego

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz