wtorek, 4 września 2018

Uzdrawiający bieg

„Chcesz być silny — biegaj, chcesz być zdrowy — biegaj, chcesz być mądry – biegaj"
starożytni Spartanie

Bieganie angażuje wszystkie partie mięśni i znacznie poprawia prędkość przemiany materii. Ponadto wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, poprawia pracę układu żołądkowo-jelitowego, wzmacnia kręgosłup, mięśnie i stawy, pozwala utrzymać poprawną postawę oraz spala kałduna i pozwala zachować odpowiednią sylwetkę.
Uwalnia od codziennych stresów. Podczas biegania organizm zostaje silnie dotleniony, co wspaniale wpływa na nasze procesy myślowe. Wzmacnia samopoczucie i pewność siebie.

Jogging wspaniale wpływa na nadciśnienie, przez co ograniczysz ryzyko wystąpienia chorób takich jak miażdżyca, zawał serca, czy udar mózgu. Wiele badań potwierdza również zależność między bieganiem a obniżeniem zagrożenia zachorowania na cukrzycę.

Bieg, to jeden z najlepszych środków podwyższenia odporności organizmu na różne infekcje. Dzięki truchtaniu organizm szybciej pozbywa się toksyn, co zapewni także lepszą kondycję skóry.
To wspaniały czynnik pozwalający osiągnąć młodość i zdrowie.


Bieganie nie wymaga praktycznie żadnego sprzętu sportowego, dlatego jest jedną z najtańszych dyscyplin. Każdy z nas ma w domu buty, koszulkę, spodenki i dresy.
Biegając nie jesteśmy uzależnieni od innych, jak w sportach zespołowych. Żeby pograć w piłkę trzeba zebrać grupę osób, a biegać można samemu i nie trzeba się z nikim umawiać i ewentualnie się dostosowywać.


Wiele osób, które zaczęło uprawiać bieg nie uwzględniło możliwości i specyfiki swojego organizmu, a tym samym naruszyło główną zasadę zasadę stopniowego zwiększania obciążenia. Wielu zaczęło biegać nie po to, by zyskać zdrowie, ale po to, by szybko zrzucić zbędne kilogramy. Niewytrenowany, zanieczyszczony organizm przeforsował się i otrzymał zbyt dużą dawkę obciążenia, co jest łatwą drogą do kontuzji, a nawet wyrządzenia sobie większej krzywdy.
Dlatego człowiek powinien się starać wyrobić w sobie nawyk umiarkowania we wszystkim co robi: jedzeniu, piciu, pracy, wysiłku fizycznym itd.

Oto kilka zasad, które należy przestrzegać uprawiając bieg żeby zyskać rześkość, młodość i zdrowie.
• Dopasuj odpowiednie obuwie. „Najlepsze obuwie to brak obuwia”, jak mawiał Hipokrates. Może nie bierz dosłownie tych słów. Żyjemy trochę w innych warunkach. Warto jednak czasami zrobić sobie trening boso, np. wzdłuż morskiej plaży lub po nawierzchni trawiastej. Albo po prostu pochodzić na bosaka (link).
• Lepiej jest biegać po ziemi lub trawie. To wzmacnia mięśnie i stawy. Długotrwałe bieganie po chodniku i asfalcie może doprowadzić do zapalenia stawów. Dlatego zmieniaj nawierzchnię na trawiastą wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość.
• Jeśli wcześniej nie trenowałeś, przebiegnij najmniejszy dystans, np. 100 metrów oraz łącz bieg z chodem.
• Biegnij lekko i swobodnie. Ważny jest nie sam efekt biegu, ale chwila wysiłku dla wszystkich mięśni.
W odróżnieniu od innych ćwiczeń fizycznych podczas biegu odbywa się uderzenie na piętę, w wyniku czego kontruderzenie przemieszcza w górę strumień krwi w naczyniach. Taki masaż wspaniale wzmacnia ścianki naczyń.
Żeby lepiej się spocić, a przez to oczyścić organizm oraz szybciej schudnąć, należy biegać w ubraniu (w dresach).
• Nie biegaj bezpośrednio po jedzeniu, ale też nie rób tego na pustym baku. Chyba, że biegasz na czczo z rana i chcesz schudnąć. Wtedy przed biegiem wystarczy tylko nawodnienie.
• Staraj się biegać w samotności. Stan zdrowia i przygotowanie fizyczne u każdego są różne. Chyba, że tempo biegu zostanie dostosowane do tempa najwolniejszej osoby w grupie. Wtedy bieganie zbiorowe może być bardzo motywujące, a pozytywne rezultaty będą przychodzić jeszcze szybciej.
• Biegaj co drugi dzień — to daje maksymalny, uzdrawiający efekt w organizmie.
• Bieg zawsze powinien przynosić radość, a nie zamieniać się w ciężką, monotonną pracę.


Bieganie samo w sobie jest bardzo motywujące, ponieważ rezultaty, chociażby polepszenie kondycji, są widoczne z treningu na trening. Kiedy czujesz, że możesz więcej, chętniej biegniesz dalej, pokonując dodatkowe kilometry i poznając nowe możliwości swojego ciała.


Biegałem w różnym klimacie, we wszystkich porach roku, o każdej porze dnia i nocy. Każde warunki są dobre do biegania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz