wtorek, 11 czerwca 2019

C - kwas askorbinowy

Najbardziej popularną ze wszystkich witamin jest kwas askorbinowy - witamina C - świetny antyoksydant. Niedobór tej witaminy uznany został za przyczynę powtarzających się krwotoków, powolnego gojenia się ran, niedokrwistości i szkorbutu, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Witamina C jest bezsprzecznie niezbędna w utrzymaniu dobrego zdrowia, ale tylko ta dostarczana w formie naturalnej, z jedzenia produktów nieprzetworzonych, takich jak np.: czerwona papryka, owoce cytrusowe, chia, żurawina. Przyjmowana w formie suplementów albo poprzez żywność, w której jest dodawana sztuczna witamina C (soczki, napoje, płatki śniadaniowe itd.) może przynieść tylko negatywne skutki dla zdrowia.

Owoce bogate w witaminę C zawierają co najmniej jeden inny składnik, który jest znany jako witamina C2. Szkorbut może być leczony jedynie w przypadku, gdy witamina C i C2 przyjmowane są razem. Szent Gyoerkyi, węgierski naukowiec, kiedy odkrył witaminę C w pomarańczach, stało się powszechnie wiadome, że witamina C i sok pomarańczowy muszą mieć te same korzyści. Ale jak się okazuje, sok zawiera witaminę C, ale nie ma witaminy C2. Bez względu na to jak dużej dawki witaminy C użyjemy, naczynia krwionośne pozostaną uszkodzone. Dopiero zjedzenie kilku pomarańczy lub czerwonych papryk, czyli połączenie witaminy C i C2, szybko uleczy szkorbut, bez śladu uszkodzeń naczyń krwionośnych.


Do tej pory brak niezbitych dowodów na to, że witamina C rzeczywiście chroni przed infekcją. Te przekonanie jest przecież jednym z głównych powodów zażywania witaminy C. Nawet gdyby witamina C była w stanie powstrzymać infekcję, w wielu przypadkach mogłoby to mieć negatywne skutki dla organizmu, ponieważ uniemożliwianie przeziębieniu, aby osiągnęło swoje apogeum koliduje z wysiłkami organizmu w usuwaniu nagromadzonych toksyn. Może także stać się pierwszym krokiem w całej serii następujących po sobie chorób. Jeśli ciało jest pełne toksyn z powodu niezdrowego stylu życia i stresu, jego najważniejszą i podstawową odpowiedzią jest zainicjowanie kryzysu toksyczności, który pozwala organizmowi oczyścić się. Przeziębienie nie jest chorobą i nie powinno być tak traktowane. Powstrzymywanie ciała przed usuwaniem toksyn i oczyszczaniem się, np. poprzez zażywanie syntetycznej witaminy C szczególnie w dużych dawkach, jest kompletnie chybionym pomysłem. Może to tylko zakłócić ratujące życie zabiegi oczyszczające.


Powiązane posty:
link Wolne rodniki i antyoksydanty
link B12 - kobalamina
link D - kalcyferol

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz