czwartek, 7 lutego 2019

Śmieci

Interes na śmieciach?
Wysypisko nazywane jest przez niektórych "wyspą skarbów". Wartość odzyskiwana z surowców wtórnych jest przeogromna

Sortowanie śmieci.

W Polsce nie wszędzie można spotkać segregację odpadów, a jeśli takowa występuje, to trafisz na trzy oddzielne kubły: 1) śmieci zmieszane, 2) suche, 3) szkło.
Na Zachodzie segregacja jest bardziej rozbudowana. Do osobnych pojemników trafia: szkło, plastik, makulatura, metal, odpady organiczne.
Część z tych odpadów lub śmieci, które nie kwalifikuje się do powtórnego przetworzenia, jak na przykład: drewno, zużyte ubrania itp. trafiają do oddzielnego pojemnika. Następnie takie odpady są przewożone do spalarni. Podczas spalania wytwarzane jest ciepło, które można wykorzystywać do produkcji energii. Spalarnia odpadów pełni również rolę elektrowni. Śmieci są więc przydatnym surowcem. Zawarte w dymie substancje, które mogłyby zanieczyszczać powietrze, są w dużym stopniu usuwane. Część popiołów, zwana szlaką, można wykorzystać do budowy dróg. Poza tym używając silnych magnesów, ze szlaki usuwa się wszelkie elementy metalowe, które można poddać ponownie przetworzeniu. Na składowisko trafia więc jedynie ta część odpadów, której nie da się już wykorzystać.

Natomiast śmieci, które są toksyczne i niebezpieczne dla środowiska, jak baterie, akumulatory, sprzęt elektroniczny, żarówki, olej przepalony itd. powinno się zdawać w specjalnych punktach odbioru. Odpady, które można wykorzystać poddawane są procesowi recyklingu, a pozostałe zagospodarowuje się w taki sposób, by były możliwie jak najmniej szkodliwe dla środowiska.


Niektórzy już podczas zakupów zwracają uwagę na to, by ilość odpadów była jak najmniejsza. Dlatego coraz mniej osób pakuje zakupy w plastikowe torebki jednorazowego użytku, a zamiast tego przynoszą ze sobą własne torby. W ten sposób można również zaoszczędzić, bo za plastikowe reklamówki trzeba płacić. Niby to kilkanaście groszy, ale pomnóż to przez ilość zakupów w roku i będziesz miał na pewno kilkadziesiąt złotych mniej. Nie dość, że płacisz za kawałek folii, to jeszcze za darmo reklamujesz sklep, w którym robiłeś zakupy.


Warto jest też gnieść opakowania i plastikowe butelki. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsca w kuble na śmietniku, a do Twego worka na śmieci zmieści się więcej odpadków. Wiele razy widziałem jak 3 butelki wypełniały kosz na śmieci. A wystarczyło wszystko pozgniatać i weszłoby 10 razy więcej.

Ponadto puszki po napojach można zdawać do punktów skupu surowców wtórnych, a butelki zwrotne sprzedawać z powrotem do sklepów. Ktoś kto wypija średnio dwa piwa dziennie lub inne napoje w puszcze (niestety jest wiele takich osób), mógłby zarobić na puszkach 4 zł/miesiąc, a na butelkach zwrotnych - jeśli będzie zdawał z powrotem do sklepu - nawet 30 zł miesięcznie. Nie namawiam Cię do zbieractwa, ale jeśli można mieć z tego profit i przy okazji być eko, to czemu nie. Wystarczy, że powydzielasz sobie pojemniki.

A tak w ogóle, nie tylko żule odwiedzają skupy złomu. Nawet nie masz pojęcia jacy zamożni tam przyjeżdżają. Powiesz może, że wstyd, że się nie opłaca i że nie warto. Nie musisz lecieć codziennie. Wystarczy, że zbierze się Tobie jakaś większa ilość i pojedziesz zdać surowce nawet raz na kwartał, np. po większym sprzątaniu w domu. Takich punktów jest bardzo dużo, więc pewnie znajdzie się jakiś gdzieś blisko u Ciebie. Zobaczysz, że się opłaca jak dostaniesz pieniądze za coś, co i tak trafiłoby do śmietnika. Właśnie pozyskałeś dodatkowe źródło przychodu.

A jeśli masz kawałek ogródka przy domu, warto wykorzystywać odpady organiczne na próchnicę, aby powstawała żyzna ziemia. Przecież glebę wytwarzają mieszkające w stertach kompostu maleńkie organizmy. W ten sposób można wyhodować własne, bio warzywa.
Nie zapomnij o postawieniu zbiornika na deszczówkę. Będziesz nią podlewał rośliny. One wolą 
deszczówkę od kranówki. Jest to oszczędność pieniędzy i środowiska.

Mimo, że ludzie wiedzą jak ważne jest dbanie o środowisko, tereny zielone, parki i lasy, to wciąż widać śmieci porzucone gdzieś w rowach. Dbajmy wszyscy o naszą planetę, o nasz wspólny dom. Im mniej śmieci trafi na ulice, tym mniej zanieczyszczona woda i gleba oraz mniej wydatków z pieniędzy podatników (z naszych pieniędzy) na sprzątanie i mniej pracy dla osób, które dbają o czystość ulic.


To co wyrzucamy jest na wagę złota.

Bogaty nawet śmieci może zamienić w gotówkę. Reszta używa gotówki, aby zamienić ją w śmieci.Powiązane posty:
link Procent składany

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz