czwartek, 28 lutego 2019

Piramida potrzeb

Kilka tygodni temu rozmawiałem z dwiema osobami na temat potrzeb ludzkich (pozdrawiam Michała i Jacka). Gadamy sobie o zbliżających się akurat świętach i temat poszedł w stronę obfitości świątecznego stołu. Powiedziałem, że jedzenie nie jest najważniejszą potrzebą. I usłyszałem: Jak to...?

Według potrzeb ludzkich hierarchię trzeba byłoby zacząć od tych, bez których przeżylibyśmy najkrócej. Dlatego, bez wątpienia, najważniejszą potrzebą jest oddychanie (link). Bo gdyby pozbawić nas możliwości oddychania, to oczywiście byłoby to równoznaczne z natychmiastowym pozbawieniem życia.

Od jedzenia ważniejsza jest także potrzeba ruchu (link). Spróbuj przez cały dzień siedzieć w domu i się nie ruszać. Mam tutaj na myśli nawet niechodzenie po domu i nie naciskanie na przyciski pilota od telewizora. Sprawiłoby to, że byłbyś bardziej zmęczony, fizycznie i psychicznie, obolały i znieruchomiały niż kiedykolwiek przedtem. Czy miałeś może kiedyś kończynę w gipsie? Po takim miesięcznym unieruchomieniu ręka lub noga jest niesprawna. Dopiero gdy zaczynamy tę kończynę wprowadzać stopniowo w ruch, wówczas powracamy do sprawności. I to nie dzieje się tak tylko ze względu na przebyty uraz. Spróbuj wsadzić zdrową rękę w gips na kilka tygodni. Rezultat będzie podobny.

Ważniejsze od jedzenia jest też pragnienie – woda (link). Mówi się, że człowiek może przeżyć 3 minuty bez tlenu, 3 dni bez wody, a 3 tygodnie bez jedzenia. Właśnie dokonałem klasyfikacji w piramidzie ludzkich wymagań.

Do potrzeb fizjologicznych, potrzeb pierwszego rzędu, zaliczamy jeszcze wydalanie (link), bo bez tego doszłoby do zatrucia organizmu oraz sen (link).

Teraz dopiero można pomyśleć o jedzeniu 😊

Podsumowując, do potrzeb fizjologicznych, czyli spełnienia wymogów niezbędnych do utrzymania organizmu przy życiu zaliczamy:
Oddychanie
Wydalanie
Sen
Ruch
Pragnienie (picie)
Głód (jedzenie)
Przedłużenie gatunku

Skoro jesteśmy już przy piramidzie potrzeb ludzkich i zbudowaliśmy już podstawę, fundament, to spójrzmy co znajduje się na kolejnych kondygnacjach:
Potrzeba bezpieczeństwa – chęć zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego i osobistego, m. in.:
Dach nad głową, schronienie
Ochrona przed krzywdą fizyczną i emocjonalną
Dbanie o zdrowie

Potrzeba przynależności do grupy – człowiek chce żyć w otoczeniu innych ludzi i kontaktować się z nimi:
Miłość
Akceptacja ze strony innych osób
Przyjaźń
Porozumiewanie się

Potrzeba uznania:
Niezależność
Szacunek dla samego siebie
Szacunek ze strony innych

Potrzeba samorealizacji – znajduje się na szczycie hierarchii. Nie można jej zaspokoić. Człowiek wyznacza cele i najważniejsze jest dążenie do nich:
Rozwój osobisty
Odnoszenie sukcesów
Awans zawodowy, awans w pracy

Piramida potrzeb Maslowa

Wracając do podstaw piramidy, zachowanie umiarkowania w jedzeniu pozwoli lepiej zadbać o inne potrzeby biologiczne i fizjologiczne. A gdy przestaniesz być wszystkożerny i przestaniesz jeść więcej niż potrzebujesz oraz poświęcać na to ogrom czasu - przesiadywać w restauracjach, na bankietach, piknikach oraz stać w kolejkach w sklepie, na stołówce, w barze i nadmiernie rozmyślać o jutrzejszym obiedzie - wtedy będziesz miał go zdecydowanie więcej na realizację siebie i wchodzenie na wyższe poziomy piramidy.


Powiązane posty:
link Oddychanie
link Pragnienie ruchu
link Woda – źródło życia
link Wydalanie
link Zdrowy SEN = oczyszczanie i regeneracja

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz