wtorek, 27 listopada 2018

Oddychanie

Wiele osób traktuje odżywianie jakby to był najważniejszy ze wszystkich jego procesów. Wśród tych osobników można zastosować powiedzenie: obiad zjedzony, dzionek zaliczony albo "aby kicha była napchana". Zapewne wynika to z faktu, że o oddychaniu nie trzeba pamiętać, a o jedzenie trzeba w jakiś sposób zadbać.

Niektórzy ze świszczącym oddechem przez zeschnięte smarki, inni z wyziewami z nieświeżej jamy ustnej 😊. Lepiej czy gorzej, ale każdy z nas jakoś tam oddycha i wydawać by się mogło, że o niczym nie trzeba tutaj wiedzieć.

Patrząc na poniższe cztery procesy życiowe, jedzenie jest najmniej ważne. De facto bez jedzenia można przeżyć wiele dni, bez możliwości oddychania przeżylibyśmy tylko przez chwilę.

Oddychanie – ruch – picie – jedzenie



Czy zwracałeś kiedyś uwagę na to jak oddychasz? Stosowanie prawidłowego i odpowiedniego sposobu oddychania polepszy zdrowie i pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów.

Proces oddychania i trawienia są ściśle ze sobą powiązane. Wiele osób niepotrzebnie męczy się z różnymi dietami odchudzającymi i co gorsza chemicznymi preparatami i lekami. Rezultaty są jednak tylko czasowe. Przestajesz stosować dietę lub używać leków, a nadwaga wraca z powrotem. Takie eksperymenty nad własnym organizmem niszczą wątrobę, serce i nerki.
Oddychając, człowiek zaopatruje swój organizm w tlen. Im więcej tlenu zatrzymuje się w komórkach Twojego ciała, tym mniej energii tracisz na wszystkie fizjologiczne czynności w organizmie. Oddychając tylko przez płuca nie jesteś w stanie uzupełnić braku tlenu.

Aby oddychać przeponą (brzuchem) wystarczy zamknąć buzię (dosłownie 😊) i zacząć oddychać nosem. Ażeby zobaczyć, czy aby na pewno oddychasz przeponą, połóż się na plecach i umieść książkę na brzuchu. Wdechy i wydechy rób nosem, starając się, by przy każdym wdechu Twój brzuch podnosił się i opadał przy wydechu. Dzięki temu oddech będzie głębszy i wydajniejszy.

Osobom chcącym zrzucić kilka kilogramów można dodatkowo polecić takie oto ćwiczenie oddechowe:
zatrzymaj oddech na 30 sekund kilka razy w ciągu dnia. Wdech i wydech oczywiście nosem. W ten sposób odżywisz i zaopatrzysz swoje komórki w tlen. Będziesz bardziej syty.


Prawidłowe oddychanie, bez względu na to co robisz, ma zasadnicze znaczenie. W boksie na przykład, uczą się jak oddychać, ponieważ szybki, urywany oddech błyskawicznie wyczerpuje ciało. Z kolei jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinien opanować biegacz, jest właśnie oddychanie brzuchem, a sposobem na nauczenie się tego jest nabycie umiejętności oddychania nosem.

Teraz Ty naucz się oddychać nosem podczas biegania lub jeśli nie biegasz, w czasie szybkiego chodzenia. Na początku nauki wybieraj łatwe przebieżki. Oddychanie nosem powinieneś szybko opanować na całych długościach łatwiejszych tras. Po kilku treningach, podczas intensywniejszego biegu, kiedy będziesz wbiegał na wzgórze lub gdy trenujesz tempo, bierz wdech nosem, ale rób silny i szybki wydech ustami. Oddychanie nosem nawilża i oczyszcza powietrze oraz pozwala Ci jednocześnie pić (/jeść) i oddychać, zarówno podczas lekkiego, jak i trudniejszego biegu.

Sprawdź, czy potrafisz. Spróbuj najpierw z piciem. Weź szklankę wody, oddychaj nosem i jednocześnie pij małymi łykami.

Oddychaj przeponą – „brzuchem”, a nie piersiami.
Nos jest do oddychania, a usta do jedzenia.

Co więcej, właściwa postawa pozwoli na prawidłowy i pełny oddech. Nie możesz się garbić i skręcać, bo oddech robi się płytszy. Dotyczy to również pozycji siedzącej.
Zachowując właściwą pozę podczas biegania (chodzenia) będziesz mógł biegać szybko, wydajnie i na duże odległości. Ściągnij łopatki, a ręce trzymaj zgięte w łokciach pod kątem 45 stopni. Niech Twoje ręce poruszają się dość swobodnie, ale pilnuj, by nie przekraczały niewidzialnej, pionowej linii dzielącej Twoje ciało na pół. Dzięki temu Twoja klatka piersiowa będzie bardziej „otwarta”, będziesz lepiej oddychał i łatwiej zachowasz równowagę.
Pochyl się nieco do przodu, ale nie w biodrach. Wyobraź sobie linię biegnącą przez Twoje ciało od stóp do głowy. Powinna być lekko pochylona do przodu w stosunku do podłoża, przy czym miednica musi pozostać w naturalnej pozycji. Gdy całe ciało uczestniczy w ruchu, wtedy z korzyścią dla siebie zaprzęgasz do pracy siłę ciężkości. Pamiętaj, że bieganie to kontrolowany upadek.


Zwróć baczną uwagę, czy ktoś z Twoich najbliższych, szczególnie dzieci, nie ma otwartej buzi.
Być może jest to tylko zły nawyk, który trzeba wyeliminować. Najgorzej kiedy osoba nie może oddychać przez nos, bo ma np. przerośnięty migdał gardłowy, który może zajmował prawie cały nosogardziel. Swobodne oddychanie przez nos nie wchodzi wtedy w grę, stąd non stop otwarta buzia. Wówczas nieprawidłowe oddychanie, wraz z przypadłością, może pociągnąć szereg komplikacji, między innymi wysiękowe zapalenia ucha, a w konsekwencji nawet niedosłuch, infekcje górnych dróg oddechowych, napięcie mięśniowe, czy wadę wymowy.


Kiedy oddychasz prawidłowo, tzn. przez nos, wtenczas do Twojego ciała dostaje się powietrze ogrzane, nawilżone oraz oczyszczone z kurzu i innych drobin. Przy dużych zanieczyszczeniach niektórzy stosują oczyszczacze powietrza w pomieszczeniach i maski na twarz na zewnątrz, a w pierwszej kolejności powinni wykorzystywać swój naturalny filtr – nos. Oddychanie przez usta jest oddychaniem zaburzonym, co powoduje, że do układu oddechowego dostaje się powietrze zimne, suche i brudne. Śluzówki gardła wysychają i łatwiej ulegają infekcjom.
Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie czyszczenie nosa, szczególnie u dzieci. Nauka odpowiedniego wydmuchiwania wydzieliny z nosa musi odbywać się od najmłodszych lat. Należy nauczyć dziecko, że najpierw wydmuchujemy jedną stronę, następnie drugą. Nie wolno wydmuchiwać dwóch przewodów nosowych jednocześnie. Kiedy malec sam nie radzi sobie jeszcze z pozbywaniem się wydzieliny z nosa, można zastosować aspirator. Bezpiecznym i najskuteczniejszym jest aspirator podłączany do odkurzacza.
Pamiętajmy, że katar źle leczony lub przewlekły może doprowadzić do uszkodzeń błony śluzowej nosa, krwawień, kataralnych zapaleń ucha i innych. Prawidłowa higiena nosa pozwala utrzymać nasz fizjologiczny filtr powietrza w dobrym stanie. Ważne jest też odpowiednie nawilżenie, zwłaszcza jeśli przebywasz w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Do nawilżenia wnętrza nosa można zastosować roztwór soli fizjologicznej, wody morskiej lub po prostu roztwór wody z solą nierafinowaną.


Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę i udostępnij go swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz