wtorek, 6 listopada 2018

Cowspiracy

Niewiele rzeczy w życiu jest naprawdę takich, jak zwykło się uważać.

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu „Cowspiracy”Poniżej kilka cytatów z tej ekranizacji. 

„Klimatolodzy twierdzą, że najbezpieczniejszy poziom gazów cieplarnianych wynosi 350 ppm CO2, a mamy już 400 ppm. Na naszych oczach zbliża się masowe wymieranie gatunków jakiego nie widziano od czasów zniknięcia dinozaurów”.
„Zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za całe życie na naszej planecie. Od monstrualnych burz, pożarów, rekordowych susz, po topniejące lodowce”.

„Największą ilość gazów cieplarniach produkują… KROWY”. Znacznie więcej niż cały sektor transportu. Czyli więcej niż wszystkie samochody, ciężarówki, pociągi, statki, samoloty razem wzięte”. Przyczyną tego jest wytwarzanie przez krowy wielkich ilości metanu (odchody zwierząt) oraz wycinka lasów na potrzeby hodowli.

110-gramowy hamburger do wyprodukowania wymaga 2500 litrów wody!
Zużycie wody w hodowli zwierząt jest zdecydowanie większe niż w innych rodzajach aktywności.

„Hodowla zwierząt jest najważniejszą przyczyną zmiany klimatu wynikającą z ludzkiej działalności. Pochłania ona aż 1/3 wody pitnej, zajmuje 45% powierzchni lądów Ziemi, odpowiada za ponad 91% niszczenia lasów Amazonii, jest główną przyczyną śmierci dzikich zwierząt oraz „strefy śmieci” w oceanach”.

„53 000 kg odchodów zwierząt gospodarskich na sekundę produkowanych jest w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Rocznie tyle odchodów wystarczy żeby pokryć każdy metr kwadratowy San Francisco, Nowego Jorku, Tokio, Paryża, New Delhi, Berlina, Hong Kongu, Londynu, Rio de Janerio, Delaware, Bali, Kostaryki i Danii razem wziętych”.

Prognozuje się, że jeśli człowiek nie zmniejszy hodowli zwierząt, to w 2048 roku w oceanach nie będzie już ryb. Oceany są w totalnej ruinie, a jedną z głównych przyczyn tego są odchody zwierząt hodowlanych.

Wywiad z dr. Geoff Shester, dyrektorem programu OCEANA Kalifornia (27 min.).

Lasy deszczowe (tropikalne) są płucami naszej planety. Absorbują CO2 i uwalniają tlen.
Co 3 lata na świecie znikają lasy tropikalne o powierzchni Polski. W Amazonii, aby wyżywić jedną krowę, trzeba wykarczować na pastwiska prawie 7 hektarów lasu.

Wywiad z Ann Notthoff dyrektor w Radzie Obrony Zasobów Naturalnych (39 min). Użyty przez nią zwrot „pierdnięcia krów” i śmiech. Tragedia!

Prezentacja ekologicznego gospodarstwa jakich jest niewiele (41 min.). Idealny przykład dwulicowości ludzkiej. Człowiek głaszcze świnkę, a w przyszłości ląduje ona na jego talerzu. „Kocham zwierzęta i dlatego jestem w branży mięsnej” – wow!
Jeśli użyjemy modelu Markegard do hodowli zwierząt, które wymaga 1800 hektarów do wyprodukowania 36300 kg mięsa, gdy przeciętny Amerykanin zużywa 95 kg mięsa rocznie, to taka hodowla wykarmiłaby zaledwie 382 osoby z tego kawałka Ziemi. Dlatego nie można zapotrzebować świata w mięso hodując zwierzęta na pastwiskach. Stąd hodowla przeniosła się do klatek.

Krowa wypija 114-151 litrów wody dziennie i zjada 64-70 kg paszy/dobę. Reasumując: żeby wyprodukować litr mleka potrzeba 1000 litrów wody.
Gdzie tu opłacalność? Pomijając fakt jaką trucizną jest mleko (link).

(53 min) Dzikie zwierzęta są zagrożeniem dla hodowli, dlatego są odstrzeliwane.

„Bez względu na to, czy jesz mięso, czy nie, ponosisz koszty czyjejś konsumpcji. Gdy Amerykanin idzie do Maca i kupuje kanapkę za 4 dolary, to pozostałe 7 dolarów kosztów jest nakładane na społeczeństwo”.

Inni, dostrzegają problem nie w uprawie bydła, a w przeludnieniu. Jeszcze 200 lat temu Ziemię zamieszkiwało zaledwie miliard ludzi. Dziś jest ponad 7 miliardów osób. Hodowla sięga 70 000 000 000 zwierząt gospodarskich. Zapotrzebowanie ludzi na wodę to 19,7 miliardów litrów wody dziennie oraz 9,5 mld kilogramów żywności. Zaś tylko 1,5 mld krów na świecie, wypija 170 mld litrów wody dziennie i zjada 61 mld kg jedzenia. Rosnąca liczba ludności nie jest problemem. Problem powstaje wówczas, gdy rośnie liczba ludzi jedzących mięso.

Ludzkość wytwarza wystarczająco dużo żywności, aby wykarmić 12-15 miliardów ludzi. Miliard ludzi na świecie głoduje, a tymczasem 50% produkcji roślin uprawianych na całym świecie przeznaczonych jest na hodowlę zwierząt.

Jeśli zmniejszyłaby się produkcja mięsa, można byłoby przekształcić pola ze zmodyfikowaną soją i kukurydzą, z powrotem w lasy.

Jedyną drogą do uratowania planety jest zaprzestanie spożycia mięsa.
Hodowla zwierząt jest główną przyczyną zanieczyszczania wody.

Planeta jest niszczona na naszych oczach.
"Musisz zmienić świat".


Podobnych filmów w sieci krąży kilkadziesiąt. 
Niestety, ludzie tworzący takie filmy jak Cowspiracy, narażają się.

„Ostatecznie nie będziemy pamiętać słów naszych wrogów, lecz milczenie naszych przyjaciół”
- słowami Martina L. Kinga rozpoczyna się ten smutny, ale prawdziwy przekaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz