niedziela, 18 listopada 2018

Pasta daktylowa

Owoce daktylowca zawierają witaminę B3 (niacynę, PP), liczne minerały, szczególnie potas i są bogate w błonnik.
Daktyle działają podobnie jak aspiryna, ale oczywiście bez działań niepożądanych i skutków ubocznych. Ponadto zapobiegają miażdżycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego.


Pasta daktylowa

200 g suszonych daktyli
woda
cynamon (opcjonalnie)
kakao (opcjonalnie)

Suszone daktyle przenieś do miski, zalej wrzątkiem i pozostaw na parę godzin.
Odlej nadmiar wody i przenieś do blendera. Do przyrządzania pasty daktylowej używam blendera tańszego, o mniejszej mocy. Dlaczego?
Przenosząc daktyle do blendera sprawdź, przyciskając daktyle w palcach, czy nie trafiła się Tobie niepożądana pestka. Skorupa pestki może zniszczyć urządzenie, w którym będziesz miksował daktyle. W jeszcze gorszym przypadku możesz połamać sobie zęba jedząc np. kanapkę z pastą daktylową. Doświadczyłem tego osobiście.
Ale spokojnie. Jeśli dostosujesz się do powyższych zaleceń i nie będziesz jadł w pośpiechu (tak jak ja wtedy), to nie zdarzy się Tobie nic złego.
Kiedy masz już w blenderze sprawdzone daktyle wówczas możesz dodać cynamon i/lub kakao. Kakao sprawi, że krem będzie czekoladowy.
Miksuj do uzyskania kremowej konsystencji.

Naleśnik z pastą daktylową

Możesz zrobić pastę nawet z kilograma daktyli naraz, jeżeli masz duży apetyt i wielki blender, ale wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że pominiesz niechcianą, twardą skorupę pestki. Dlatego lepiej przyrządzać mniejsze porcje.

Pasta daktylowa jest pyszną i zdrową alternatywą dla czekoladowych smarowideł ze sklepu.

Mus do smarowania można przyrządzić również z innych suszonych owoców, np. z moreli albo ze śliwek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz