wtorek, 29 stycznia 2019

Wydalanie

Wydalanie, to potrzeba, którą powinniśmy wykonywać codziennie, przynajmniej raz dziennie. To jak często wydalasz i jakiej konsystencji, świadczy o stanie Twoich jelit. Jelita każdego dnia spełniają szereg bardzo ważnych funkcji i kiedy proces wydalania zostaje chociażby lekko przyhamowany, to zaczynają powstawać blokady w całym organizmie. Kiedy ilość toksyn w jelitach zaczyna rosnąć, to dla komórek budujących jelita zaczyna brakować przestrzeni do spełnienia swoich zadań. Część z nich w tym toksycznym środowisku zginie, ale część, tych, które mają większą siłę istnienia, pozostanie przy życiu. Tak właśnie mogą powstać komórki nowotworowe. Czasem wystarczy przywrócić odpowiedni rytm wydalania stolca, aby dana osoba wyzdrowiała.

W kraju, gdzie stolce są małe,
potrzebne są duże szpitale.

Odpowiednia pora. Jelito grube jest najbardziej aktywne w godzinach między 5. a 7. W tym czasie proces wydalania przebiegnie znacznie sprawniej. Po całonocnym oczyszczaniu organizmu cały zbędny balast został przetransportowany do okrężnicy, a więc tuż po wstaniu z łóżka rozsądne jest wydalenie tych nieczystości. Nie oznacza to, że musimy dokładnie trafić w ten dwugodzinny przedział, aczkolwiek najlepiej, aby proces wydalania odbył się właśnie w tym czasie. Dlatego tak ważne jest też spanie w odpowiedniej porze (link). Kiedy przegapimy idealny czas na wydalenie stolca, to część odchodów zostaje ponownie zaabsorbowana, trafia do krwi, zostaje odciągnięta woda, a jelito grube nie będące już tak aktywne jak w godzinach porannych, nie ma siły na wydalenie wszystkiego.

Pozycja. W procesie wydalania ważna jest również pozycja jaką przybierasz podczas tego aktu. Najbardziej naturalna to pozycja kuczna, czyli taka jaką przyjęlibyśmy wydalając na łonie natury lub w sławojce (wychodku), która byłaby dziurą w ziemi. Kiedy jesteśmy w pozycji kucznej nasze biodra są przyciągnięte do brzucha, rozluźnia się mięsień łonowo-odbytniczy, a odbytnica się prostuje. To wszystko razem, z podciągniętymi udami do okrężnicy, sprzyja łatwiejszemu wydalaniu.
Nowoczesna konstrukcja muszli toaletowej nie pozwala przyjąć właściwej pozycji. Zmusza ona do pozycji siedzącej, która nie sprzyja całkowitemu wypróżnieniu. Pośrednim sposobem ulepszenia naszej pozycji podczas wydalania jest podłożenie miski (lub podestu, który kupiliśmy dla dziecka) pod nasze stopy i oparcie stóp o nią. Dodatkowo, możemy jeszcze wspiąć się na palce. Kiedy nasze stopy będą na podwyższeniu, nasze kolana automatycznie się podniosą sprawiając, że coraz bliżej będzie nam do pozycji kucznej. W ten sposób nadal możemy korzystać z muszli klozetowej i zarazem przybierać właściwą pozycję do wydalania 😊.

Dieta, czyli styl życia. Jeśli nie wydalasz codziennie, sprawdź, czy w Twoim jadłospisie jest odpowiednia ilość substancji balastowych (warzywa, owoce i zboża). Wbrew powszechnym opiniom nie zalecam stosowania zbóż pełnoziarnistych, ponieważ są drażniące dla jelit. Zdecydowanie lepszym wyborem jest kasza jaglana niż chleb pełnoziarnisty z pszenicy i żyta, który dodatkowo zawiera gluten. Pamiętajmy, że nie powinniśmy też zaczynać dnia od razu od śniadania. Najpierw powinniśmy się nawodnić, bo po nocy jesteśmy odwodnieni oraz skorzystać z toalety. Dla osób, które miewają zaparcia można polecić, ponadto, łyżkę siemienia lnianego zalanego wrzątkiem. Zanim jeszcze zjemy śniadanie, dobrze byłoby zrobić kilka ćwiczeń, przespacerować się lub pobiegać.

Brak wizyt w toalecie w ciągu całego dnia lub kilka prób kończących się fiaskiem albo po ciężkich próbach zakończonych tzw. "bobkiem" oznacza, że masz zaparcia. Ogólnie pokarm sprzyjający zaparciom to: mięso, słodycze, nabiał, biały chleb, bułki, ciasta, ciasteczka, produkty przetworzone, dania gotowe.

• Unikaj kawy, herbaty, napojów gazowanych i słodzonych -> Pij wodę (link), napary ziołowe, zieloną herbatę i soki świeżo wyciskane (link).
• Nie stosuj środków przeczyszczających -> Stosuj siemię lniane (link).
• Mniej siedzenia -> Więcej chodzenia (link)

Jeśli nie wiesz, czy chcesz jeść - nie jedz!
Jeśli poczujesz nawet niewielkie parcie - zawsze idź do toalety!


Wymienione posty:
link Oddychanie
link Zdrowy SEN = oczyszczanie i regeneracja
link Woda - źródło życia
link Świeżo wyciskane soki
link Siemię lniane, cz. I - lniany glut
link 10 tys. kroków i 10 pięter


Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz