czwartek, 3 stycznia 2019

Znów o rok jesteśmy starsi!

Znów o rok jesteśmy starsi!


Jeśli człowiek rozwija się przez całe życie, z wiekiem staje się mądrzejszy. Umiejętności interpersonalne, inteligencja emocjonalna oraz słownictwo ulegają znacznej poprawie. Bogatszy staje się system skojarzeń i polepsza się umiejętność odczytywania sygnałów pozawerbalnych, czyli takich jak mowa ciała. Dodatkowo, poprzez życiowe doświadczenia stajemy się ostrożniejsi, przez co podejmujemy lepsze decyzje. Omijamy bezproduktywne zajęcia i raczej nie marnujemy czasu na bzdury.
Zgodnie z przysłowiem: z wiekiem człowiek staje się mądrzejszy.

Mówi się, że człowiek jest u szczytu swoich możliwości intelektualnych pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Badacze z Akademii Medycznej Mount Sinai podważają tę teorię. Zdaniem ekspertów, osoby starsze sprawniej podejmują racjonalne decyzje, ponieważ ich mózgi są bardziej odporne na dopaminę, odpowiadającą za podejmowanie impulsywnych decyzji, a ich większe doświadczenie życiowe sprawia, że pomimo wolniejszego funkcjonowania komórek nerwowych, często rozwiązują problemy szybciej, niż osoby młodsze, ponieważ korzystają z różnych zasobów mózgowych.

Dlatego przeciętny człowiek osiąga pełnię swych twórczych możliwości między 40. a 60. rokiem życia, a z zasady, wiek między 40. a 50. jest najbardziej owocny w życiu człowieka. Dlatego wkraczaj w kolejne etapy życia bez lęku i z nadzieją.

Mimo, że z upływem czasu szare komórki bezpowrotnie giną, a nasza pamięć krótkotrwała i zdolność rozumowania zaczynają się pogarszać, pamięć długotrwała nie ulega żadnym zmianom. Jest to miejsce, w którym magazynowane są informacje z całego życia. Jej pojemność jest nieograniczona i możemy ją uzupełniać w każdym wieku.

Wiek jednak nie zawsze równa się mądrość. Starsze pokolenia żyły w innym systemie. Wiele osób starszych jest zdania, że należy skończyć dobrą szkołę i zdobyć dobrze płatną pracę. Poza tym, ich zdaniem, nie należy się wychylać, być grzecznym oraz nie robić nic ponad to, co konieczne.
Taka postawa to zamierzchłe czasy. Dlatego podstawą mądrości ludzkiej jest pójście z duchem czasu. Nie można uparcie korzystać z czegoś co jest prehistorią i dawno przestało być funkcjonalne. Nie opowiadaj też wszystkim nic nie znaczącej historii z Twojej młodości, bo będziesz jak Al Bundy, który aż do starości, ciągle żyje swoimi 4 przyłożeniami w jednym meczu footballu.

Niestety, wiele osób wraz z zakończeniem edukacji, ogólnikowo, kończy swój rozwój. Dalszy progres ich po prostu nie interesuje. Wtedy 20-letni Jaś, nie różni się mentalnie od 70-letniego Jana. Jeśli ktoś był w młodości nie za bystry, to na starość tępota tylko się wyostrzy, a nie zaniknie.

Można spotkać starców, którzy są wiecznie, sprawnością intelektualną i fizyczną, miedzy 20. a 30 rokiem życia, ale można trafić też na 20-latka o mentalności starca.

"Przyjmuj pogodnie to co niosą lata, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości".

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz