wtorek, 2 lipca 2019

Sól

Naturalna, nierafinowana sól zawiera od około 84 do 92 minerałów, podczas gdy przetworzona sól rafinowana, czyli chlorek sodu - półprodukt przemysłu chemicznego - zawiera tylko 2 pierwiastki, sód (Na) i chlor (Cl). Kiedy organizm cierpi z powodu niedostatku pierwiastków śladowych, komórki tracą umiejętność kontrolowania swoich jonów i ma to katastrofalne skutki dla ciała ludzkiego. Nawet jeżeli równowaga ta zostaje zaburzona na minutę, komórki w ciele zaczynają pękać. Może to powodować zaburzenia nerwowe, uszkodzenie mózgu, kurcze mięśni, jak również zanik procesu odnowy komórkowej.


Ciało potrzebuje soli (ale tylko soli naturalnej), aby odpowiednio trawić węglowodany. W obecności soli naturalnej, ślina i wydzieliny żołądkowe mogą rozkładać włókniste części pożywienia węglowodanowego. W formie rozpuszczonej i zjonizowanej, sól ułatwia przebieg procesów trawiennych i oczyszcza przewód żołądkowo-jelitowy.

Wyprodukowana przemysłowo sól stołowa (rafinowana) wywiera dokładnie odwrotny skutek.
Aby sól nie mogła wchłaniać wilgoci i tym samym, aby była dłużej dostępna dla konsumenta, producenci dodają do końcowego produktu, wybielacze, a także substancje chemiczne takie jak środki suszące i inne szkodliwe dodatki, włącznie z aluminium - podstawową przyczynę choroby Alzheimera. Po przetworzeniu, sól nie może już mieszać się i łączyć z ludzkimi płynami ustrojowymi. To nieustannie zaburza podstawowe procesy chemiczne i metaboliczne w ciele. Zatrzymanie wody oraz problemy z nerkami i ciśnieniem krwi są najbardziej oczywistymi konsekwencjami spożycia soli rafinowanej.
Pamiętajmy, że sól ta jest także dodawana do tysięcy innych produktów.
Sól rafinowana może stanowić ogromne ryzyko dla ciała. Umożliwia bowiem swobodną wymianę płynów i minerałów, powodując tym samym gromadzenie się i zastój płynów w stawach, kanałach limfatycznych i węzłach chłonnych (limfa) oraz w nerkach. Odwadniający efekt soli spożywczej (rafinowanej) może powodować tworzenie się kamieni żółciowych, przyrost wagi, nadciśnienie i inne problemy zdrowotne.
Sól rafinowana nie ma w zasadzie żadnej wartości odżywczej dla naszego ciała. Wręcz przeciwnie, powoduje ona wiele problemów zdrowotnych. Jedynym rodzajem soli, jaki nasze ciało może strawić, przyswoić i wykorzystać jest nierafinowana, nieprzetworzona sól morska, krystaliczna lub kamienna.


W ostatnich latach ludzie zaczęli bać się soli. Jednakże, życie bez soli oznacza zwiększone ryzyko pojawienia się niedoboru minerałów i pierwiastków śladowych, jak również licznych związanych z tym problemów. Jedzenie soli nieoczyszczonej (nierafinowanej) zaspokaja zapotrzebowanie ciała na sól bez zakłócania równowagi hydro-elektrolitycznej. Jeśli Twoja dieta zawiera sporo naturalnego potasu, stosunkowo mała ilość sodu z prawdziwej soli nierafinowanej nie powinna wyrządzić Ci żadnej krzywdy. Produkty, które są szczególnie bogate w potas to: banany, morele, awokado, pestki dyni, fasole, ziemniaki, dynia i wiele innych warzyw.

Nierafinowana sól morska ma wiele pożądanych właściwości i zazwyczaj jest koloru szarego. Natomiast różowa sól himalajska jest uważana za najlepszą i dostarczającą najwięcej składników odżywczych. Rozpuszczona w wodzie albo dodana do wody, w której gotuje się potrawy, wywiera ogromnie pozytywny efekt na komórki. Sól nieoczyszczona (nierafinowana) pomaga również wymyć i oczyścić z substancji toksycznych przewód żołądkowo-jelitowy, co powstrzymuje działanie szkodliwych drobnoustrojów.
Ponadto:
• Stabilizuje nieregularne bicie serca i reguluje ciśnienie krwi - w połączeniu z wodą.
• Pozwala na odkwaszanie komórek ciała, zwłaszcza komórek mózgu.
• Stabilizuje poziom cukru we krwi, co ma szczególne znaczenie dla cukrzyków.
• Jest niezbędna do wchłaniania składników odżywczych w jelitach.
• Jest niezbędna do wytwarzania energii hydroelektrycznej w komórkach ciała.
• Oczyszcza płuca ze śluzu i lepkiej flegmy, zwłaszcza u tych, którzy cierpią na astmę i zwłóknienie torbielowate.
• Czyści zatoki z kataru i przekrwienia.
• Jest silnym środkiem przeciwalergicznym.
• Może zapobiegać skurczom mięśni.
• Pomaga w ograniczeniu nadmiernego wydzielania śliny. Ślina wypływająca z ust w nocy może wskazywać na niedobór soli.
• Wzmacnia kości, gdyż 27% zawartości soli naszego ciała zgromadzone jest w kościach. Niedobór soli oraz jedzenie soli rafinowanej zamiast prawdziwej (nierafinowanej), jest główną przyczyną osteoporozy.
• Reguluje sen i ułatwia zasypianie.
• Pomaga w zapobieganiu dny moczanowej.
• Jest niezbędna w utrzymaniu popędu seksualnego i libido.
• Może zapobiec w powstawaniu żylaków i pękaniu naczyń włosowatych na nogach i udach.


Aby sól mogła być użyteczna dla ciała, musi wniknąć do pożywienia. To znaczy wilgoć pożywienia - warzyw, roślin strączkowych, czy zbóż - musi być w stanie rozpuścić sól. Jeśli używa się soli w formie sypkiej, wnika ona do ciała w formie niezjonizowanej i powoduje uczucie pragnienia, wskazujące na zatrucie. Powoduje jeszcze dalsze uszkodzenia, ponieważ nie jest odpowiednio zasymilowana i wykorzystana. Możesz rozpuścić szczyptę soli w niewielkiej ilości wody i dodać taką mieszankę do owocu lub innego pożywienia, którego normalnie nie gotujesz albo w taki oto sposób posolić surówkę lub świeże ogórki, czy pomidory. Pomoże to w trawieniu jednocześnie odkwaszając ciało. Dodając szczyptę soli do wody pitnej wprowadzasz do niej składniki zasadowe i dostarczasz tym samym ważnych minerałów i pierwiastków śladowych. Warto nadmienić, że potrawy powinny być smaczne, ale nie powinno czuć się w nich soli.


Powiązane posty:
Limfa - płyny ustrojowe

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz