wtorek, 9 lipca 2019

Spod pachy

Kobiety, które stosuję masę kosmetyków potrafią przyjąć do swojego organizmu w sumie nawet kilka kilogramów chemicznych substancji rocznie. Każda substancja zaaplikowana na skórę poprzez kosmetyk - dezodoranty, kremy, kosmetyki do opalania, pudry, farby do włosów, szminki itd. - za chwilę znajdzie się w Twojej krwi, ponieważ wszystko co jest wchłaniane przez skórę omija metabolizm. Dzisiejsze kosmetyki za bardzo oddaliły się od naturalnych. Warto też wiedzieć, że większość zawartych w nich toksyn nie jest rozpuszczalna i jeśli nie uda się Twojemu organizmowi ich wydalić, to pozostaną w Tobie do końca życia.

Tyle słowem wstępu. A w dzisiejszym artykule skupię się nad kosmetykami stosowanymi pod pachy. Dezodoranty i antyperspiranty, to najpopularniejsze produkty służące ochronie przed przykrym zapachem potu i mokrymi plamami pod pachami.
Najpierw wyjaśnijmy co różni te dwa kosmetyki.
Dezodorant - działa na powierzchni skóry, a jego głównym zadaniem jest zwalczanie bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach.
Antyperspirant - zapobiega wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry. Zawarte w nim toksyczne związki soli glinu (aluminium) działają poprzez rozpuszczenie się w pocie i blokowanie gruczołu potowego. Dzięki temu pomaga zapobiegać nadmiernemu poceniu się i przykremu zapachowi.

Oprócz wspomnianego aluminium dezodoranty i antyperspiranty zawierają m. in.: parabeny, ftalany, triclosan, formaldehyd, glikol propylenowy, syntetyczne substancje zapachowe.


A co z "naturalnymi" kosmetykami pod pachy, które zawierają "naturalny" ałun?
Żeby powstał ałun, skałę ałunitu kruszy się, potem gotuje z kwasem siarkowym, a następnie łączy się z siarczanem amonu, zagęszcza i... po tych kilku zabiegach powstaje całkowicie "naturalny" ałun glinowo-amonowy. Wniosek: "naturalny" ałun zawiera sole aluminium, te same, które zawiera produkt "nienaturalny".
Przeczytaj skład swojego kosmetyku, którego stosujesz pod pachy i sprawdź, czy nie występują w nim sole aluminium, które mogą kryć się pod takimi nazwami jak: ałun, potassium alum, aluminium.

Ostatnio w Rossmannie pojawił się "naturalny" roll-on pod pachy BeBIO Ewy Chodakowskiej. Niestety, zawiera ałun, który występuje pod nazwą potassium alum.
I tak to często jest z tymi naturalnymi kosmetykami.


W takim razie, czy są w ogóle bezpieczne i naturalne kosmetyki do stosowania pod pachy? Tak, można je zrobić samemu. Znam kilka takich:
Oliwka magnezowa - to sposób na naturalny dezodorant. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Dodatkowo dostarczasz do organizmu magnez, który aplikowany w ten sposób bardzo szybko się wchłania. Taki dezodorant produkuje się szybko i łatwo. Robię go i stosuję od wielu lat.
. Składniki potrzebne do przygotowania to: 50 g chlorku magnezu CZDA, 100 ml wody destylowanej (lub przegotowanej).
. Do małego garnka (rondelka) wlej wodę i ją podgrzej, wsyp chlorek magnezu i mieszaj drewnianą łyżką aż do rozpuszczenia. Wystudź i przelej do takiej oto buteleczki z rozpylaczem:


Innym naturalnym dezodorantem może być olej kokosowy z sodą oczyszczoną.
Sam olej kokosowy może stanowić ochronę. Neutralizuje zapach potu oraz zabija bakterie i grzyby. Jest delikatny dla skóry, pielęgnuje ją i nawilża. Pomaga ukoić stany zapalne po goleniu.
Soda oczyszczona działa przeciwzapalnie, nie zapycha porów oraz jest higroskopijna, czyli neutralizuje wilgoć. Więc ma podobne działanie do szkodliwego aluminium.
. Przygotowanie: do 100 ml (płynnego) oleju kokosowego dodaj 50 g sody. Ewentualnie można jeszcze dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Całość dobrze wymieszaj, przenieś do słoiczka i kosmetyk gotowy.
Po nałożeniu odczekaj chwilę żeby składniki dobrze wchłonęły się w skórę i nie pozostawiły tłustych plam na ubraniach.

Można też wypróbować naturalny kosmetyk w pudrze i połączyć wspomnianą wyżej sodę oczyszczoną z mąką ziemniaczaną w proporcji 3:4. Na 3 łyżki sody dodaj 4 łyżki mąki. Wymieszaj. Przesyp proszek do pudełeczka, np. po pudrze. Nakładaj na ciało za pomocą miękkiego puszku do pudru.


Polecane przeze mnie kosmetyki warto stosować naprzemiennie, ażeby uzyskać lepszą skuteczność i sprawdzić, który produkt będzie najlepszy dla Ciebie.
Wymienione powyżej naturalne kosmetyki nie są niebezpiecznymi i agresywnymi blokerami. Dlatego miej świadomość, że mogą nie dawać najlepszej ochrony przed poceniem się. Z drugiej strony stosowanie tradycyjnych, chemicznych antyperspirantów może zaburzyć Twoje naturalne zjawisko pocenia się, a zawarte w nich toksyczne substancje przenikają do organizmu i gromadzą się, co w konsekwencji m. in. poważnie zakłóca działanie hormonów, powoduje alergie, chorobę Alzheimera i działa rakotwórczo.

Nadmierna potliwość najczęściej jest wynikiem intensywnego stresu. Dlatego codzienna aktywność fizyczna i właściwy tryb życia dadzą Tobie większą pewność siebie i pozwolą lepiej radzić Tobie w sytuacjach stresowych.
I na koniec jedna z najważniejszych porad dla higieny zewnętrznej - pachy należy myć! 2 razy dziennie, to absolutne minimum.


Powiązane posty:
Kosmetyki

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz