czwartek, 17 października 2019

Myśl i bogać się oczami kobiet

Wyrwałem kilka mądrości z kolejnej dobrej publikacji, tym razem autorstwa Sharon Lechter. Ta kobieta jest współautorką książek z serii "Bogaty ojciec", więc jest fachowcem prostego i trafnego przekazu.


Sentencje do zapamiętania jakie wyciągnąłem z książki "Myśli i bogać się dla kobiet":
Albo uznajesz, że drzewo jest dobre i jego owoc jest dobry albo uznajesz, że drzewo jest złe i owoc jego jest zły. Kiedy się rozwijamy i rozkwitamy nie liczy się tylko to jak wysoko wzrośniemy, ale należy się upewnić, że nasze gałęzie nigdy nie zakwitną trucizną, a nasze owoce będą słodkie i zdrowe.
•"Życie jest takie, jakim go tworzymy. Zawsze takie było i takie będzie" - Anna R. Moses.
Jeśli podchodzisz do destrukcyjnej sytuacji z negatywnym nastawieniem, to masz dwa negatywne elementy ścierające się ze sobą. Jeśli jednak pozbędziesz się złości i podejdziesz do destrukcyjnej sytuacji pozytywnie, to będziesz zaskoczony. Rozładujesz sytuację i pogłębisz swoją dojrzałość emocjonalną, ponieważ Twoje reakcje przestaną być przypadkowe.


Autorka przedstawia 6 podstawowych lęków:
(1) lęk przed biedą - albo jesteś panem pieniądza albo ich niewolnikiem. Strach przed biedą jest najbardziej destrukcyjny, a do tego najtrudniej nad nim zapanować. Szczególnie kobiety bardzo boją się o pieniądze. Więc tym bardziej niezrozumiałe jest dlaczego tak wiele kobiet wydaje więcej niż zarabia i tonie w długach i dlaczego tak wiele pań powierza własne bezpieczeństwo finansowe partnerowi, a nie bierze przynajmniej część spraw finansowych w swoje ręce?
Lęk przed biedą można przezwyciężyć zdobywając wiedzę. Poznanie stanu własnych finansów, to pierwszy ruch do finansowego zdrowia. Kolejne to: nawyk wydawania mniej niż się zarabia i racjonalne inwestowanie nadwyżek finansowych.

(2) lęk przed krytyką - leżący u podstaw większości zmartwień. Jeśli poświęcimy chwilę, aby bez emocji przyjrzeć się krytycznym uwagom, to odkryjemy, że większość z nich jest małostkowa i nieistotna. "Kamienie i kije mogą połamać kości, ale wyzwiska nie zrobią mi krzywdy". Przypominaj sobie o tym, a uodpornisz się na hejty.
Zacznij czuć się pewnie we własnej skórze.
A co z dziećmi? Tutaj trzeba uważać jeszcze bardziej. Rodzice krytykując własne dzieci lub używając negatywnych zwrotów, np. "ale wstydliwy", robią im nieodwracalną krzywdę. Niejednokrotnie to nasi najbliżsi wyrządzają nam najwięcej złego. Dlatego przestań krytykować. Nie bądź trollem.

(3) lęk przed chorobą - czy dbasz odpowiednio o swój największy kapitał - umysł i ciało? Każda forma destrukcyjnego myślenia może prowadzić do choroby. Bądź aktywny. Akumulatory ładuj treningiem a nie kawą i energetykiem.

(4) lęk przed utratą miłości - osoba, która wierzy w siebie, jest silna i niezależna finansowo, będzie odczuwać go w mniejszym stopniu niż taka, która uzależnia swoje szczęście i poczucie wartości od innych.

(5) lęk przed starością - zachowuj aktywność i angażuj się w otaczającą nas rzeczywistość. Kiedy docenimy to co mamy i co osiągnęliśmy, a potem podzielimy się umiejętnościami z innymi, będziemy mogli cieszyć się każdym dniem, zamiast skupiać się na tym "jak było kiedyś".

(6) lęk przed śmiercią - najlepszym sposobem, aby pokonywać ten lęk jest maksymalne wykorzystywanie każdego dnia. Jeśli masz palącą żądzę osiągnięcia czegoś i połączysz ją ze służeniem innym ludziom, to będziesz wiódł życie pełne znaczenia, w którym nie ma miejsca na ten rodzaj strachu.


Sharon Lechter, powtarza po mistrzu Napoleonie Hill 6 konkretnych i praktycznych kroków wiodących od żądzy bogactwa do zdobycia majątku. Przypomnijmy o nich:
Ustal sobie dokładną sumę pieniędzy, której pragniesz i pożądasz.
Ustal co jesteś w stanie dać z siebie w zamian za pieniądze, których pożądasz. W życiu nie dostajemy czegoś za nic.
Wyznacz dokładny termin, do kiedy posiądziesz upragnioną sumę.
Opracuj dokładny plan działania i od razu zacznij go realizować. Cel bez planu, to zwykłe pragnienie, a nie żądza. Nie zwlekaj.
Sprecyzuj swoją misję, mantrę, stwórz zwięzły dokument, w którym jasno określisz, ile pieniędzy chcesz zdobyć, w jakim terminie, oraz przedstaw plan, który pozwoli Ci to zamierzenie zrealizować.
Czytaj to, co spisałeś, dwa razy dziennie - tuż przed snem i zaraz po przebudzeniu.

A kiedy to czytasz, staraj się wzbudzić w sobie takie uczucie, jakbyś już zdobył te pieniądze.
Nie martw się, że pieniądze Cię zmarnują. Jeśli jesteś życzliwy, staniesz się jeszcze bardziej. Jeżeli w Twojej naturze leży szczodrość, to bogactwo prawdopodobnie sprawi, że dodatkowo rozwiniesz tę cechę. Pieniądze pokazują i bardziej podkreślają nasze cechy.Na zakończenie tylko dodam żebyś nie sugerował się tytułem dosłownie. Książka jest skierowana głównie do kobiet, co wynika chociażby z jej tytułu, wypowiedzi samych kobiet i formy językowej - w całości napisana w rodzaju żeńskim. Jednak w żaden sposób nie przeszkadza to w odbiorze - nawet jeśli jesteś rodzajem męskim.


Powiązane posty:
Myśl i bogać się

Chciałbyś zadać pytanie, pisz śmiało. Postaram się pomóc.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz