czwartek, 24 października 2019

Dodatkowe źródła przychodu

Nawet jeśli zarabiasz dość dobrze, czujesz się jak „młody bóg”, a Twoja obecna sytuacja finansowa i mentalna jest dla Ciebie zadowalająca, to wiedz, że ten komfortowy dla Ciebie stan może nie trwać w nieskończoność.
Z czasem nie młodniejesz i nie zawsze będziesz tak sprawny i silny jak teraz. Możesz stracić pracę, odnieść kontuzję, zachorować.
Dlatego warto postarać się trochę więcej (niż otoczenie) i poszukać dodatkowych źródeł przychodu. Na początku nie będą to z pewnością źródła przychodu pasywnego. Będą wymagały bardzo dużo czasu, wysiłku i zaangażowania. Poza tym każde zajęcie wymaga jakiejś pracy i nakładu czasowego (choćby najmniejszego). Skupmy się więc na dodatkowych źródłach dochodu, a nie na tym ile czasu i Twojego zaangażowania będą wymagały wymienione poniżej przykłady:
Budowlanka - jeśli pracujesz na budowie albo zajmujesz się wykończeniówką, to możesz dorabiać na fuchach, a z czasem możesz zacząć zarządzać własnymi ekipami remontowymi.
Wypożyczalnia - mieszkasz w miejscowości turystycznej? Warto pomyśleć o wypożyczalni rowerów albo hulajnóg elektrycznych. A jeśli jesteś mechanikiem, to może nawet skuterów albo samochodów - pojazdy będziesz mógł serwisować i naprawiać we własnym warsztacie.
Sprzątanie - coraz więcej osób nie chce sobie brudzić rąk (same pany i damy), dlatego na sprzątaniu można dobrze zarobić, zwłaszcza w dużych miastach. Dobierz sobie ludzi i zlecenia. Z czasem zamiast brać się za sprzątanie będziesz lokował swoich wykonawców do poszczególnych robót.
Ogrodnictwo - zaczynając od tych prostych robót jak koszenie trawy, czy grabienie liści, a kończąc na profesjonalnych usługach. Zakres prac jest tutaj także bardzo szeroki.
Handel – sprzedawanie (głównie) poprzez Internet.
Pisanie książek – napisanie i opublikowanie wartościowych treści może dać Tobie dodatkowe źródło przychodu na wiele lat.
Kierowca – lubisz jeździć? Możesz zostać kierowcą Ubera. Możesz też kupić Melexa i wozić turystów.
Budka z lodami – asortyment możesz poszerzyć o kawę i ciasto i działać nie tylko w sezonie letnim.
Nieruchomości – jest bardzo wiele możliwości zarabiania na nieruchomościach. Wynajem na krótki lub długi termin, podnajem, lokale komercyjne, pośrednictwo. Mieszkania wymagają zarządzania, ale również: remontów, sprzątania, ochrony, a przy najmie krótkoterminowym pracy jest jeszcze więcej.


„Receptą na sukces w biznesie jest odkrycie ludzkich potrzeb i ich zaspokojenie” – Paul Pilzer

Czymkolwiek się nie zajmiesz, dobrze byłoby żebyś nauczył się roboty „od kuchni”. Zakasuj rękawy i poznaj się na robocie i zajęciu, które Cię interesuje. Przyszły szef powinien wiedzieć na czym polega praca. W wielu branżach pomaga to w późniejszym zarządzaniu.

To ile czasu będą pochłaniały Twoje dodatkowe zajęcia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy większość pracy będziesz wykonywał osobiście, czy będziesz wykorzystywał dźwignię zwaną - praca innych ludzi.

Wraz z zarabianiem, potrzebujesz nauczyć się zatrzymywania i powiększania kapitału.
„Bogacisz się nie z tego co zarabiasz. Bogacisz się wtedy, gdy zaoszczędzisz i zainwestujesz” – J. D. Rockefeller.
Możesz zarobić naprawdę spore pieniądze, ale jeśli niczego nie odłożysz i nie zainwestujesz, to Twój cały wysiłek, wszystkie Twoje zarobione pieniądze, będą przepływały przez Twoje ręce na bieżąco i nigdy nie zobaczysz prawdziwych owoców swojej pracy.
Sekretem bogactwa jest umiejętność życia poniżej swoich możliwości finansowych.

Nie przedłużaj niepotrzebnie swojej edukacji na tzw. papiery, w szczególności na takie, które raczej nic Tobie nie dadzą.
„Niektórzy ludzie całe swoje życie poświęcają studiom, aż pod koniec życia nauczyli się wszystkiego, oprócz tego, jak myśleć” – Domergue

Są dwie drogi życia:
(1) z dnia na dzień, bez konkretnego celu, mieć już teraz za wszelką cenę, jakoś to będzie, carpe diem;
(2) opóźniona gratyfikacja, wzrost do celu.

Dywersyfikuj swoje źródła dochodu.
Skomponuj swoją drużynę, buduj sieć kontaktów.

Dodatkowe źródełka dają zabezpieczenie mentalne i finansowe. Nawet kiedy coś złego stanie się z Twoim głównym źródłem przychodu, to zawsze masz jakieś alternatywy.

Szukaj i buduj nieskończenie wiele źródeł przychodu.


Powiązane posty:
Wolność finansowa
Aktywa czy pasywa? Wybór należy do Ciebie
21 sekretów przywództwa
Papiery

A Ty, jakie masz dodatkowe źródła przychodu? Piszcie w komentarzach.
Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, polub go proszę, zostaw komentarz i udostępnij swoim znajomym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz