niedziela, 28 października 2018

Tahini

Sezam to bardzo bogate źródło wapnia, który pozytywnie wpływa na kości, ale także na układ mięśniowy i serce. Zawiera do 10 razy więcej pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego wapnia niż nabiał.
Podnosi poziom energii i zwiększa odporność. Hamuje rozwój komórek nowotworowych. Sezam jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm. To niezwykle wartościowe ziarna, które powinny jak najczęściej gościć w naszym jadłospisie. Ziarna można dodawać do wielu dań, sałatek, domowego chleba lub np. w postaci tahini.


Tahini

Szklanka sezamu
2 łyżki oleju extra vergin, np. sezamowego

Upraż sezam. Można uprażyć na patelni (w kilku porcjach), ale można też w piekarniku przy okazji pieczenia chleba lub jakiegoś innego dania. Pilnuj, aby sezam nabrał złotego koloru.
Uprażony sezam przenieś do blendera kielichowego (o dużej mocy) i dodaj olej, aby sezam szybciej i łatwiej poddał się miksowaniu. Kiedy ziarna przylgną do pojemnika blendera, zatrzymaj urządzenie i odgarnij sezam łyżką. Po kilku minutach ziarno będzie przybierało postać jednolitej masy.


Sezamową pastę przenieś do słoika i przechowuj w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie. Długo przechowywane tahini jełczeje.

Jest obowiązkowym składnikiem chałwy.
Tahini świetnie sprawdza się w pysznej i znanej paście, hummus (link).
Jest ekstra na kanapki albo jako mix kanapkowy w połączeniu z masłem.
Można też dodawać do innych past, sosów, warzyw gotowanych i surówek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz