czwartek, 18 października 2018

Zestawienie finansowe

Planowanie budżetu domowego może być trudne i uciążliwe. Już po pierwszej próbie można się zniechęcić, bo dla wielu osób trudno jest przewidzieć niektóre wydatki. Wtedy budżet zaczyna się nie dopinać i się rozjeżdża.
Jeśli planujesz budżet od dłuższego czasu i sprawdza się Tobie taka forma dbania o własne finanse, to warto tę metodę kontynuować.

Inną formą monitorowania własnych finansów, którą osobiście stosuję i polecam, jest podsumowanie miesiąca w postaci zestawienia finansowego.

Moje zestawienie finansowe jest proste i nie zawiera niepotrzebnie rozbudowanego i skomplikowanego podziału. Każdą wydaną i zarobioną kwotę, nawet najmniejszą, notuję na bieżąco. A wszystkie dodatkowo zarobione pieniądze przelewam od razu na konto oszczędnościowe. W tym tkwi sekret szybszego gromadzenia kapitału.
W ostatnim dniu miesiąca siadam, wszystko sumuję i robię zestawienie. Nie zajmuje mi to dużo czasu, nie jest uciążliwe ani trudne i sprawdza się od wielu lat.Swoje zestawienie robię na kartce kalendarza, ale równie dobrze można to robić w notatniku, pamiętniku, czy Excelu. Jak kto woli.
Najważniejsze żeby osiągnąć właściwy cel.

No właśnie. Po co robić zestawienie finansowe?
• Po to, aby mieć większą kontrolę nad własnymi wydatkami i mieć szczelny budżet.
Nie potrzeba planować i myśleć o wydatkach na przyszły miesiąc.
• Zestawienie spowoduje, że przestaniesz w końcu mówić: "na co ja wydałem te pieniądze?"
• Dzięki zestawieniu finansowemu będziesz wiedział jaką masz sumę przychodów i sumę kosztów, a odejmując od siebie te dwa parametry dowiesz się jaki jest Twój miesięczny przepływ pieniężny, czyli tzw. cash flow.
Twój cash flow powinien być zawsze dodatni i powinien być prawidłowy. Jeśli wynik z kartki nie zgadza się ze stanem faktycznym, to prawdopodobnie masz nieszczelności - nie zanotowałeś jakiegoś wydatku. Zlokalizuj nieprawidłowość i popraw wynik.

Zgromadzone pieniądze z przepływu pieniężnego wypłacaj sobie, na Twoje oszczędności. A zaoszczędzone środki inwestuj.

Ważne też jest, aby przestać bezmyślnie i spontanicznie wydawać pieniądze. Za każdym razem kiedy zrobisz zakupy notuj wydaną kwotę. W ostatnim dniu miesiąca zsumuj wszystkie wydatki konsumpcyjne i wpisz kwotę do Twojego zestawienia w rybryce "inne koszty (konsumpcja)". Do wydatków konsumpcyjnych zaliczam wszystkie kwoty wydane na żywność, kosmetyki, transport, ubrania, czy sprzęty i akcesoria. Powoduje to mocne uproszczenie. Do kosztów konsumpcyjnych po prostu wpisuję codzienne wydatki.

W kategorii koszty, osobne rubryki mogą stanowić:
-"własny kredyt hipoteczny" - na mieszkanie lub dom, w którym mieszkasz. Jeśli nie masz kredytu hipotecznego, to nie będziesz miał tej rubryki.
-"opłaty mieszkalno-administracyjne" - to tzw. czynsz do wspólnoty. Do osobnych rubryk możesz wpisać pozostałe rachunki; za media lub odstępne dla właściciela mieszkania, jeśli mieszkasz w wynajmowanym.
-"ubezpieczenie na życie". 
-"edukacja" - wszystkie miesięczne składki szkolne i przedszkolne dzieci, np. wyżywienie, komitet itp. Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym, to można rozdzielić tę rubrykę na kilka.

Dodatkowe rubryki może zajmować np. edukacja własna (studia, kurs, angielski itp.) albo pozostałe, jeszcze inne koszty, które posiadasz.

Osoby zajmujące się finansami osobistymi, blogerzy finansowi, proponują prowadzenie budżetu domowego. Osobiście wolę robić zestawienie finansowe niż planować budżet. Bez względu na to, czy będziesz robił budżet, zestawienie, czy może i jedno i drugie, bezwzględnie trzeba wiedzieć na co wydajesz, odróżniać niepotrzebne zachcianki od potrzeb i w pełni kontrolować przychody i rozchody.

Najwyższą formą zaufania jest kontrola - Stalin

Moją inspiracją do robienia zestawienia finansowego był Robert Kiyosaki. To jego książki były moim pierwszym źródłem wiedzy. Jak się dowiedziałem, z licznych wywiadów i książek, wielu dzisiejszych już rentierów zaczynało właśnie od filozofii Kiyosaki'ego.

Dzięki zestawieniu finansowemu widzisz w jaki sposób zarządzasz swoimi finansami, a wielkość miesięcznego przepływu pieniężnego, to rezultat zarządzania Twoim budżetem.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby cash flow stale się zwiększał.

Zestawienie finansowe, to podsumowanie miesiąca. Ty pracujesz na wyniki i Ty zarazem je weryfikujesz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz