czwartek, 24 maja 2018

Staraj się utrzymać najlepszych przyjaciół i nie bój się zmiany na lepsze

Dzisiaj kilka słów o przyjaźniach. Co mają wspólnego przyjaciele z finansami? Odpowiednie selekcjonowanie osób, z którymi się kumplujesz ma istotne znaczenie w jakości Twojego życia. Kto z kim przystaje, takim się staje. Ludzie, z którymi się zadajesz są pozytywni i ciągną Cię w górę albo są toksyczni i kierują Cię w dół.

Jeśli postawiłeś w życiu na rozwój osobisty, to może to spowodować odwrócenie się od Ciebie kilku starych przyjaciół, którzy nie do końca stawiają właśnie na taki obszar życia. Dlaczego tak się dzieje? Z powodu coraz większych różnic. Następuje różnica środowisk, myślenia i światopoglądu, który powoduje utratę wspólnych tematów.

Inną sprawą jest fakt, że jest grupa ludzi, która nawet po wielu latach od przekroczenia pełnoletności, wciąż jest na podobnym poziomie, jak wtedy, kiedy kończyliście razem szkołę średnią. Nadal nie mają dorosłego życia, nie mają celów, planów, żyją z dnia na dzień, w jakiejś utopii. Ich życie nie jest poukładane. Wciąż zachowują się jak nastolatkowie, mimo 30-tki na karku. Pomyśl, czy znasz takie osoby? Średnia wieku, w którym dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu rodzinnego w Europie, w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła. Oczywiście, zawsze można szukać przyczyn tego zjawiska, np. rosnące ceny nieruchomości, słaby rynek pracy itp. Jednak główna przyczyna jest w nieporadności tych osób. Oni zazwyczaj boją się rozpocząć dorosłe życie i nie chcą podjąć decyzji opuszczenia ciepłego gniazdka. Po prostu, pępowina nie została odcięta. Po kilku latach różnica między taką osobą, a osobą, która mocno mknie do przodu, może być już tak wielka, że ciężko będzie odnaleźć między sobą wspólny język. W końcu ile można mówić o zamierzchłych czasach, gdzie wszystko co ważne i istotne jest w teraźniejszości i przyszłości. Czy pamiętasz tę sentencję? Ludzie sukcesu myślą, że najlepsze mają przed sobą, a biedni, że już za sobą (link).

Nie oczekuj, że Twoi kumple będą mieli takie same myślenie jak sprzed lat. Zresztą, chciałbyś zachowywać się jak licealista mając 30, czy 50 lat? Nie byłoby to korzystne, ani dla Ciebie, ani dla Twojego otoczenia. Zastanów się, co wtedy robiłeś? Jakie miałeś myślenie? Jakie umiejętności posiadałeś? Gdzie wtedy byłeś?

No właśnie. Rozwój jest konieczny i nie powinien być przyczyną utraty przyjaźni. Kto się nie rozwija, ten się zwija. Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Dzisiaj przeciętnie rozgarnięty człowiek jest mądrzejszy niż niejeden geniusz kilkaset lat temu. Dzieje się tak dlatego, że niemal wszystkie dziedziny życia ciągle są udoskonalane, a człowiek wraz z nimi.

Mało jest osób, które swoje hobby z dzieciństwa przenoszą w dorosłość jako sposób na dobre życie i swoją profesję. Mam tutaj na myśli karierę na poziomie medialnym. Jeśli wśród Twoich przyjaciół jest taka osoba, to nie skreślaj jej od razu tylko dlatego, że nie ma dla Ciebie w tej chwili czasu. Często jest tak, że taka osoba chce utrzymywać stare znajomości. Nie oceniaj mówiąc, że woda sodowa uderzyła jemu do głowy i zapomniał o starych przyjaźniach. Może on potrzebuje spotkania ze starymi kumplami bardziej niż myślisz.

Nie oczekuj od swojego starego przyjaciela żeby był taki sam jak kiedyś. Jeżeli Twój przyjaciel ma wielkie ambicje i marzenia, iskry w oczach oraz głowę pełną pomysłów, znalazł w sobie pasje i te pasje wdraża w rzeczywistość, to uszanuj to i ciesz się, że Twój przyjaciel spełnia się i robi coś sprawczego. Bierz z niego przykład!

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? A może prawdziwych przyjaciół poznaje się w bogactwie. Jaki to przyjaciel, który widzi w Tobie np. pożyczkomat? A takie przyjaźnie najczęściej kończą się nieoddaniem pieniężnego długu.

Jeżeli masz naprawdę prawdziwych przyjaciół, to będą z Tobą na zawsze. I nieważne, że masz inne zainteresowania od nich. Prawdziwych pasjonatów zawsze warto wysłuchać nawet jak interesują się innymi dziedzinami życia niż Ty. Oczywiście nie można być monotematycznym. W przyjaźni bardzo ważna jest umiejętność słuchania, z zainteresowaniem i uwagą, co Twój przyjaciel ma Tobie do powiedzenia.


Przyjaźń oparta jest na wzajemnej życzliwości i szczerości. Dlatego prawdziwy przyjaciel nigdy Cię nie zdradzi. Przyjaciel zawsze Cię pocieszy i pomoże. Przyjaciel wybaczy ci wszystko. Kto ma choć jednego prawdziwego przyjaciela, któremu może zaufać, ma ogromne szczęście. Szanujcie wszystkich swoich przyjaciół! Przyjaźń to wielka rzecz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz