czwartek, 7 czerwca 2018

Finansowe ABC

A. Jeśli chcesz być bogaty, potrzebujesz posiąść umiejętności finansowe.
System szkolny nie zapewnił nam tego i raczej nie zapewni tych umiejętności naszym dzieciom.
Tak naprawdę jedyne aktywa, jakie posiadasz, to Twój umysł. Jest to najpotężniejsze narzędzie, nad którym panujesz. Każdy z nas ma możliwość decydowania o tym, co wkłada do swojej głowy. Możesz przez cały dzień w zawieszeniu patrzyć w dal, czytać zeszłoroczną gazetkę Biedronki lub przeglądać Facebooka, siedzieć i właściwie nic konstruktywnego nie robić. Albo możesz czytać książki o zdrowiu, finansach osobistych, motywacji i działać według utartych wzorców ludzi sukcesu.

Mając prawdziwe umiejętności finansowe, nawet w momencie utraty majątku, będziesz umiał zbudować wszystko od początku, nawet gdy zbankrutujesz i stracisz wszelkie dobra materialne.
Przy mocnych fundamentach przetrwasz największą burzę.

B. Nieważne jest, ile pieniędzy robisz, ważne, ile zachowujesz i ile następnych generacji nimi dysponuje.
W przeciwieństwie do innych, bogatszych nacji, przeciętny młody Polak jest zazwyczaj pierwszym pokoleniem, który buduje majątek. Nie oznacza to jednak, że nie ma takich, u których już jego dziadek inwestował w aktywa i zostawił po sobie znaczny majątek, a z kolei w bogatszym państwie, przodek, wszystko co zarobił wydawał na bieżąco i konsumował i nic nie zostawił. Niemniej jednak, jeżeli poprzednie pokolenia zapewniły wiele dóbr, to start w dorosłe życie, pod względem finansowym, może być dużo łatwiejszy pod warunkiem, że nie będziesz "synem marnotrawnym", a spuściznę po własnych dziadkach pomnożysz wielokrotnie.
Jeśli zaczynasz lub zaczynałeś nie mając nic, nie martw się tym. Buduj majątek dla siebie i swojej rodziny. Satysfakcja będzie jeszcze większa z myślą, że wszystko zaczęło się od Ciebie.
Dlatego nieważne jest ile pieniędzy zarobisz, a najważniejsze jest, ile zostawisz? Niektórzy twierdzą, że jakby zarabiali 100 tys. miesięcznie, to stać byłoby ich na wszystko. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ciekawe, czy stać byłoby na wszystko, gdy wraz ze wzrostem standardu życiowego mocno poszybowałyby w górę wydatki? Pomyśl, kto jest bogatszy? Czy ten co zarabia 100 tys. a jego wydatki sięgają nawet 120 tys., czy ten co robi w miesiąc 5 tys. z czego zostaje jemu 2 tys. w każdym miesiącu i te pieniądze przeznacza na kupowanie aktywów i inwestowanie?


C. Trzeba znać różnicę między aktywami i pasywami oraz kupować aktywa
To jest najważniejsza reguła. Jeśli chcesz być bogaty, to jest to właściwie wszystko, co trzeba wiedzieć. Brzmi to wręcz banalnie, ale ludzie nie mają pojęcia o tym, jak istotna jest ta reguła. Większość ludzi ma kłopoty finansowe, ponieważ nie znają różnicy pomiędzy aktywami i pasywami albo słyszeli o tej regule, ale nie wprowadzają jej we własne życie. Biedni i klasa średnia nabywają pasywa takie jak dom, w którym mieszkają lub coraz lepszej klasy samochód i myślą, że są to aktywa. A niestety, są to największe, permanentnie wyciągające pieniądze z Twojej kieszeni, pasywa.Uruchom śnieżną kulę. Za zgromadzone oszczędności kupuj aktywa, a za pieniądze z aktywów, kupuj kolejne aktywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz