wtorek, 19 czerwca 2018

Pij mleko będziesz miękki!

Mleko ma długą listę negatywnych skutków ubocznych. Coraz więcej osób jest uczulonych na produkty nabiałowe lub cierpią z powodu nietolerancji pokarmowej żywności zawierającej mleko. Ze spożyciem produktów mlecznych związane są m. in. takie choroby jak: osteoporoza, migrena, katar sienny, zapalenie stawów, kłopoty żołądkowe, zaparcia, astma, egzema, choroby serca, alergie, cukrzyca.

Krowie mleko zawiera trzy razy więcej białka i prawie cztery razy więcej wapnia niż ludzkie mleko. Są to ilości, które nie nadają się dla fizjologii człowieka w żadnym wieku. Mleko krowie zostało zaprojektowane tak, aby ilości białka i wapnia wykarmiły cielaka, który ma osiągnąć rozmiary 3-4 razy większe niż ludzkie ciało. Dlatego mleko kobiece nie pasowałoby np. cielęciu, ponieważ nie byłoby ono odpowiednie pod względem wartości, a cielak nie byłby na tyle silny żeby przetrwać. Michael Klaper napisał: „Ludzkie ciało nie ma większej potrzeby picia mleka krowiego niż picia mleka psów, koni lub żyraf”. Krowie mleko jest przeznaczone tylko dla cieląt. I analogicznie – psie mleko jest dla szczeniąt, a kocie mleko spożywają kocięta itd. Po odstawieniu od piersi ssaki nie szukają mleka, aby zaspokoić swój głód bądź pragnienie.

Dzieci karmione mlekiem krowim zazwyczaj są napuchnięte i mają wysadzone brzuszki. Zdarza się, że już roczne dzieci mają kamienie żółciowe w wątrobie w wyniku picia i nietrawienia mleka krowiego. Wiele z nich cierpi z powodu kolki, gazów i wzdęć, co czyni je płaczliwymi i powoduje zaburzenia snu. Inne problemy to zapalenie migdałków, zapalenia uszu, trudności w oddychaniu, nadmierne wydzielanie śluzu i ślinienie.

Mleko ma silne działanie sluzo-twórcze, co może powodować podrażnienia i blokady w całym przewodzie pokarmowym. To z pewnością ogranicza wchłanianie składników odżywczych, w tym wapnia, magnezu i cynku potrzebnych do tworzenia tkanki kostnej! Owszem, mleko jest bogate w wapń, ale wysoki stosunek wapnia do magnezu oraz obecność kazeiny, czyni go trudnym do wchłonięcia. Dodatkowo wapń z mleka odkłada się w miejscach, gdzie jest niepotrzebny, stąd możliwość zwapnienia w innych częściach ciała. Ponadto, w mleku krowim jest więcej fosforu niż wapnia i aby metabolizować tak wiele fosforu, organizm wymaga dodatkowych ilości wapnia, który pobiera z kości, zębów i mięśni. Jeśli będziesz konsumować produkty mleczne przez dłuższy czas, rezerwy wapnia będą wyczerpywały się, co doprowadzi do uszkodzenia tkanki kostnej. Dodatkowo, białka mleka zawierają około trzykrotnie większą ilość siarkowych aminokwasów, niż białka pochodzenia roślinnego, co prowadzi do demineralizacji tkanek i narządów oraz kwasicy mleczanowej. Składowanie nadmiernej ilości białek mleka w tkance łącznej i w błonach podstawnych naczyń włosowatych, zmniejsza przenikanie niezbędnych minerałów i witamin do tkanek organizmu. Powoduje to wyczerpywanie się składników odżywczych w tkankach, zwłaszcza tych, które tworzą kości i stawy.

Na domiar złego, dzisiejsze mleko ma niewiele wspólnego z tym, które pili nasi dziadkowie. Gdy mleko jest pasteryzowane lub co gorsza, poddane procesowi UHT, zostają w nim zniszczone zasoby naturalnych enzymów. Są to głęboko przetworzone produkty (zwłaszcza mleko UHT), które nazywam napojami mlecznymi. Nowo narodzone cielęta umierają w ciągu sześciu miesięcy, gdy są karmione pasteryzowanym mlekiem krowim. Proszę sobie wyobrazić jakie zamieszanie musi zachodzić w maleńkich jelitach dziecka, które jest karmione pasteryzowanym lub sterylizowanym mlekiem modyfikowanym. Najlepiej jest karmić piersią tak długo, jak to możliwe, unikać mleka modyfikowanego na bazie mleka krowiego, stosować ewentualne alternatywy, takie jak mleko kokosowe (link), które jest najbardziej zbliżone składem do mleka matki, jak również inne mleka roslinne: migdałowe, konopne (link), ryżowe. A kiedy dziecko jest gotowe do przyjmowania pokarmów stałych, można podawać mu świeżo utarte owoce, warzywa i ugotowany ryż (basmati).


Krowy mają silne i wytrzymałe kości i zęby przez całe życie, a swój wapń otrzymują z jedzonych roślin. Słonie, konie, goryle i inne silne zwierzęta również nie cierpią z powodu osteoporozy. Osteoporoza jest praktycznie nieznana tam, gdzie ludzie nie spożywają mleka krowiego i jedzą znacznie mniej białka niż osoby żyjące w krajach wysoko rozwiniętych.

Czy pamiętasz kampanię „Pij mleko! Będziesz wielki”? Kampania prowadzona była przez blisko dekadę na początku XXI wieku. Efekty: kampania należy do grona najbardziej rozpoznawalnych, polskich kampanii społecznych. Przełożyło się to zdecydowanie na zmianę stosunku Polaków do produktów mlecznych. Odsetek rodziców i opiekunów deklarujących, że zachęcają dzieci do picia mleka, w latach 2004-2007, wzrósł z 62% do 85%. Jest to doskonały przykład w jaki sposób, nawet reklamując szkodliwe produkty, można manipulować społeczeństwem.

Powstało wiele antyreklam i przeciwnych haseł takich jak: „pij mleko będziesz miękki”, „pij mleko będziesz kaleką”, czy „pij mleko będziesz chory”.
A może większość ludzi nie chciałaby pić mleka, gdyby przyjęli za prawdę, że mleko jest bezużyteczne, a wręcz szkodliwe dla zdrowia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz