czwartek, 9 sierpnia 2018

Finanse osobiste

Dlaczego wpędzasz się w finansowe tarapaty albo żyjesz skromnie lub przeciętnie od wypłaty do wypłaty, w ogóle się nie bogacąc?
Bo wydajesz wszystko co zarobisz, a jak już wszystko wydasz, a do kolejnej wypłaty zostało jeszcze kilka dni, to się zadłużasz. Przez co stoisz w miejscu lub stajesz się jeszcze bardziej biedny.

Żyjesz albo dążysz do życia niby na bogato, a jesteś biedny jak mysz kościelna.
Nie ma znaczenia, czy pobierasz skromną pensję, czy zarabiasz kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Jeżeli cały szmal przeznaczasz na konsumpcję i spłatę zobowiązań - ciągle będziesz golasem.


Jeśli nie chcesz żeby pieniądze kontrolowały Twoim życiem, przejmij kontrolę nad nimi.
Paradoksalnie, podejście do pieniądzy w taki oto sposób - "to tylko forsa i lepiej ją wydawać i cieszyć się życiem" - może się skończyć rakiem Twojego portfela. Niemal wszystkie tarapaty życiowe mają powiązanie z pieniędzmi. Dzieje się tak, gdyż finanse osobiste mają ogromny wpływ na nasze życie.

"Z pieniędzmi jest jak ze zdrowiem: nie doceniamy ich znaczenia, dopóki nie zacznie nam ich brakować" - Marcin Iwuć

Co ciekawe, im więcej ma się kasy, tym lepsze ma się zdrowie - wynika z badania Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (Canadian Medical Association - CMA). Ludzie zamożniejsi lepiej się czują i rzadziej chodzą do lekarza.

Gromadząc oszczędności i inwestując je w aktywa, bogacisz się. Dzięki rozsądnemu postępowaniu w finansach osobistych możesz szybciej spełniać marzenia swoje i innych i więcej korzystać z życia.

"Najlepszą formą oszczędzania jest pomnażanie przychodów"
- Michał Szafrański

Oszczędzanie kojarzy się często z czymś negatywnym. O ludziach gromadzących pieniądze mówi się, że są skąpi i dostają oni przezwiska typu chciwi dusigrosze. Prawda jest zazwyczaj inna. Tacy ludzie patrzą na przyszłość pod kątem wielu lat i biorą pełną odpowiedzialność w zapewnieniu finansowego bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie. Nie chcą na emeryturze prosić o jakąkolwiek pomoc finansową i martwić się o środki do życia.
Owszem, zdarzają się też tacy, którzy sprzedają duszę diabłu za trochę więcej mamony. Całkowite poświęcenie się pieniądzom szybko odbija się na innych sferach życia. Najczęściej na zdrowiu.


W jaki sposób zadbać o własne finanse?

*wyznacz swoje cele finansowe, np. do 31 grudnia 2025 roku osiągnę wolność finansową.
Niech Twój cel będzie jak najbardziej precyzyjny i szczegółowy (dokładne daty, zdjęcia, rysunki). Kiedy wiesz do czego dążysz, wtedy znacznie łatwiej jest to osiągnąć.

*sporządź na koniec każdego miesiąca zestawienie finansowe i (ewentualnie jeśli masz problem z nadmiernym wydawaniem) przygotuj domowy budżet na następny miesiąc.

*odłóż co najmniej 10% swoich przychodów na przyszłe inwestycje i zakup aktywów.

*odłóż np. 500 zł miesięcznie na zabezpieczenie przyszłości.

*sprawdzaj (powiedzmy raz na kwartał) ile wynosi Twój majątek.
Policz obiektywnie wartość wszystkich Twoich dóbr, które posiadasz i odejmij od tego wszystkie Twoje zobowiązania i kredyty. Miej nad tym kontrolę i obserwuj postępy.
Twój dobytek - zobowiązania = majątek

*co najmniej 30 minut dziennie ucz się z zakresu finansów osobistych poprzez czytanie książek, e-booków, blogów i słuchanie podcastów, audiobooków. Wdrażaj mądre przekazy we własną rzeczywistość.
Działaj!


Finanse osobiste nie są trudne. Wręcz są proste i można wyrazić je w prostym równaniu:
Zarobki - wydatki = oszczędności
Inaczej definiując: suma przychodów - suma kosztów = przepływ pieniężny

"Oszczędności zawsze są kluczem do wygrania biznesu" - ks. Jacek Stryczek

Drugorzędną kwestią jest kto ile zarobi. Najważniejsze to kto ile zatrzyma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz