czwartek, 16 sierpnia 2018

Zawsze znajdziesz usprawiedliwienie

Wszyscy jesteśmy mądrzy i zawsze z łatwością możemy znaleźć usprawiedliwienie niewłaściwego postępowania lub braku działania.

Dlatego tak wiele osób z łatwością doprowadza siebie do problemów zdrowotnych i kłopotów finansowych. Bo przeważnie większość osób dąży do nieróbstwa, socjalnych zapomóg i niczym nieuzasadnionej wygody. Dodatkowo bezmyślnie się zadłużając, a długi, to nic innego jak choroba własnego portfela.

Jeszcze trudniej jest z tych kłopotów się wydostać. Ostatecznie łatwiej potwierdzić swoje słabości i nawet wcielić się w rolę ofiary losu niż wziąć się za siebie.
Wtedy wszyscy są źli i winni tylko nie Ty.

Pamiętasz swoje zachowanie w szkole? Już jako dziecko posiadałeś umiejętność usprawiedliwiania się. Zawsze szukałeś tłumaczeń przed rodzicami lub nauczycielami. Próbowałeś argumentować i wyjaśniać, dlaczego nie miałeś odrobionej pracy domowej albo czemu nie przygotowałeś się do zajęć.


Najgorsze są usprawiedliwienia typu "nie da się" albo "z czego ja mam odłożyć, z czego?!
Rusz głową. Usprawniaj swoje metody działania i pracy. Szukaj nieskończenie wielu źródeł dochodu. Nie wykręcaj się jak w szkole przed sprawdzianem. W dorosłym życiu jesteś zarazem uczniem i nauczycielem. Ty działasz i Ty oceniasz i weryfikujesz swoje działanie. Niech Twoje oceny w szkole życia będą coraz lepsze.


Już od najmłodszych lat Twój mózg szukał dla Ciebie najlepszych usprawiedliwień dla Twego zachowania. Ekstra są te nasze mózgi. Kłopot jednak w tym, że preteksty są też wymyślane w negatywnym postępowaniu.
Niektórym więcej czasu zajmuje wyjaśnianie i szukanie wymówek, dlaczego czegoś nie zrobili, niżby zajęło im zrobienie tego czegoś.

Aby tak się nie działo należy wyjść z własnej strefy komfortu i przebić się przez własne lenistwo, niechlujstwo i niechciejstwo.
Nie jest to łatwe. Ciężko jest odnaleźć we własnych myślach korzyści długoterminowe, które mogą nastąpić w perspektywie dłuższego czasu. Brak rezultatów albo małe efekty pracy po pierwszych podejściach sprawiają, że po kilku próbach człowiek dosłownie wymięka.

Zawsze z łatwością możesz znaleźć wymówkę albo usprawiedliwienie Twojego niewłaściwego postępowania, ale nie musisz tego robić! Każdy taki ruch oddala Ciebie od sukcesów. Stąd właśnie biorą się narzekania i zazdrość. Niech narzekanie w końcu przestanie być sportem narodowym Polaków. Zamiast ciągłych, osłabiających i destrukcyjnych wymówek i narzekań, buduj w sobie samodyscyplinę (link) i motywację (link).

Ten kto narzeka albo się usprawiedliwia, przegrywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz